Z wizytą w Szkocji

W połowie czerwca delegacja Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” w składzie: Katarzyna Chomicka i Marta Pszczółkowska, przebywała z oficjalną wizytą w Szkocji. Celem wyjazdu było m.in. przedstawienie warunków współpracy oraz podpisanie umów o dofinansowanie polskimi organizacjami oraz szkołami działającymi na terenie Szkocji.

W Edynburgu w Szkole Bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka goście z Polski rozmawiali z panią dyrektor Joanną Ulatowską i nauczycielami oraz z panią dyrektor Lucyną Bielicz-Bishar z lokalnego Polskiego Centrum Edukacji im. Fryderyka Chopina.  Szkoła Bez Granic już od ponad 10 lat prowadzi zajęcia z języka polskiego oraz historii i geografii Polski dostosowane do wieku i poziomu znajomości języka uczniów.

Kolejnego dnia w Perth przedstawiciele Fundacji wzięli udział w zorganizowanym przez Centrum Edukacyjne Bajka Dniu Dziecka połączonym z zakończeniem roku szkolnego. W imprezie wzięła udział m.in. konsul Jolanta Srebrakowska z Edynburga oraz radny miasta Perth. Uroczystość poprowadził dyrektor szkoły, pan Marcin Rudzki. W trakcie wydarzenia goście odebrali, w imieniu Fundacji, okolicznościową statuetkę z grawerunkiem.

Centrum Edukacyjne Bajka działa od poniedziałku do soboty w godzinach popołudniowych skutecznie integrując lokalną Polonię. Szkoły w Edynburgu funkcjonują w systemie sobotnim, przy czym szkoła działająca przy Polskim Centrum Edukacji im. Fryderyka Chopina prowadzi również zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Poza wspomnianymi szkołami Fundacja wspiera również organizacje w Glasgow i Aberdeen.

Related Posts