Zadania dofinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2024 roku.

Nazwa Działania Krótki Opis Działania Wartość zadania
Wydarzenia w szkołach polonijnych – integracja lokalnej społeczności Projekt „Wydarzenia w szkołach polonijnych – integracja lokalnej społeczności” realizowany jest w ramach działań związanych ze wsparciem struktur polskich i polonijnych organizacji na świecie. Zadania projektowe zmierzać będą do opieki nad Polonią i Polakami za granicą oraz wzmocnienia polskich środowisk działającym poza granicami kraju.

W ramach zadania realizowane są następujące działania:

  • organizacja wydarzenia promującego polskie tradycje bożonarodzeniowe (Strzelczyska, Ukraina),
  • organizacja uroczystych obchodów 10-lecia Szkoły Kultury i Języka Polskiego w Splicie (Split, Chorwacja),
  • zakup nagród książkowych dla uczniów Polskiej Szkoły w Fife im. Jana Pawła II (Kirkcaldy, Wielka Brytania)
  • organizacja wydarzeń z okazji obchodów Święta Niepodległości (Strzelczyska, Ukraina),
  • organizacja jubileuszowych obchodów 70-lecia Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie (Wilno, Litwa).

Dofinansowanie:
50 000,00 zł

 

Całkowita wartość zadania:
56 744,00 zł

„Polski bez granic” – nowoczesna edukacja w polskich placówkach przedszkolnych w Czechach, na Litwie i Łotwie Zadanie koncentruje się na wyposażeniu trzech placówek przedszkolnych w nowoczesne pomoce edukacyjne, zgodne zarówno z nowoczesnymi standardami jak i z wymaganiami prawa oświatowego kraju, w którym placówka funkcjonuje. Wspierane przedszkola działają w systemach oświaty: Czech, Litwy i Łotwy.

Zadanie obejmuje następujące działania:

  • audiowizualny kącik dla przedszkola przy Szkole Podstawowej im. Gustawa Przeczka w Trzyńcu;
  • edukacja muzyczna dzieci z niepełnosprawnościami w żłobku – przedszkolu „Płomyczek” w Ejszyszkach;
  • wyposażenie kącików zabaw w Polskim Przedszkolu im. Jana Platera-Gajewskiego w Dyneburgu.

Dofinansowanie:
65 000,00 zł

 

Całkowita wartość zadania:
70 058,00 zł

„Polski bez granic” – wydarzenia popularyzujące język polski, kulturę i historię wśród młodych Polaków i Polonii z Czech, Hiszpanii, Irlandii, Szkocji, Włoch i z Cypru Działania zawarte w ofercie skierowane są do dzieci i młodzieży oraz dorosłych z Czech, Hiszpanii, Irlandii, Szkocji, Włoch i z Cypru. W ofercie uwzględniono działania zapewniające dostęp do edukacji językowej, kulturalnej i historycznej w formie warsztatów artystycznych, warsztatów śpiewu i polskich tańców ludowych, warsztatów edukacyjnych, literackich, historycznych i kreatywnych, konkursów wiedzy o Polsce, recytatorskich, śpiewu i tańca oraz konkursu na projekt społeczny lub inicjatywę promującą polską kulturę, działań integracyjnych oraz wydarzeń promujących Polskę
i dwujęzyczność w postaci tekstów publikowanych w mediach społecznościowych dot. dwujęzyczności i korzyści z niej wynikających oraz w formie warsztatów ukazujących zalety bilingwizmu.Zadanie obejmuje następujące działania:

  • Promocja dwujęzyczności – prawo do języka polskiego. Kampania promocyjna realizowana w mediach społecznościowych skierowana do Polaków na Zaolziu.
  • „Odkrywamy Polskę – wędrówka przez regiony naszych rodziców” – działania promocyjne i warsztaty skierowane do uczniów szkoły polskiej w Walencji.
  • Dwa języki znam, dwie ojczyzny mam – projekt promujący dwujęzyczność wśród młodych Polaków w Wexford.
  • Piękno nie musi być daleko – program edukacyjny dla dzieci i młodzieży z Polskiej Szkoły Równe Szanse w Carlow.
  • Mosty historii – warsztaty i konkursy patriotyczne dla młodzieży polskiej w Inverness oraz działania integrujące polską społeczność.
  • Polskie niedźwiadki – warsztaty śpiewu i polskich tańców ludowych dla uczniów Szkoły bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka w Edynburgu.
  • Melchior Wańkowicz – korespondent wojenny Bitwy o Monte Cassino – warsztaty literacko-historyczne oraz wyjazd dla uczniów Sobotniej Szkoły Kultury i Języka Polskiego im. Francesco Nullo w Lago Patria we Włoszech.
  • Dziedzictwo ponad granicami – warsztaty dla dzieci i młodzieży ze szkół polonijnych na Cyprze.

Dofinansowanie:
120 000,00 zł

 

Całkowita wartość zadania:
130 020,00 zł

Zadanie dofinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2024 roku.