Dzień dziecka i dziedzictwo kulturowe na Ukrainie

W dniach 12-16 czerwca 2019 roku delegacja Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” wraz z przedstawicielami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przebywała z wizytą na Ukrainie.

W ramach wizyty odwiedzono Miejsce Pamięci Narodowej w Czarnym Lesie, Kwatery Wojska Polskiego z 1920 r. m.in. w Kołomyi, Rarańczy i Strusowie oraz liczne zabytki i obiekty będące dziedzictwem polskim na Kresach Wschodnich. Ponadto zespół Fundacji wspólnie z przedstawicielami resortu kultury miał okazję gościć w Haliczu, gdzie przy Rzymskokatolickiej Parafia pw. bł. Jakuba Strzemię powstaje Muzeum bł. Jakuba Strzemię oraz odbył spotkania z polskimi organizacjami w Stanisławowie, Kołomyi, Mikulińcach i Tarnopolu. 14 czerwca odbyło się spotkanie z ks. bp. Leonem Dubrawskim w Kurii Diecezji Kamieniecko-Podolskiej Kościoła Rzymsko-Katolickiego na Ukrainie w związku z realizacją projektu inwestycyjno-kulturalnego polegającego na przeprowadzeniu prac remontowo-instalacyjnych części obiektu SS. Dominikanek w Kamieńcu Podolskim z przeznaczeniem na Muzeum Męczeństwa Chrześcijan i Żydów oraz Muzeum Diecezjalne Pamiątek Sakralnych i Cywilizacji Łacińskiej.

Delegacja Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” w sposób szczególny pamiętała o starszych osobach. W dniu 13 czerwca, z inicjatywy Pana Konsula Rafała Kocota odbyło się spotkanie przedstawicieli Fundacji z seniorami ze Lwowa i okolic. W piątek, 14 czerwca w Domu Opieki w Smotryczu goście odwiedzili 95-letnią Polkę, Panią Rafaelę, która straciła dłonie podczas zesłania do Kazachstanu, a niedawno przeszła poważną operację stawu biodrowego. Dzięki darowiźnie od Fundacji BGK przekazanej na Wschodni Fundusz Dobroczynności, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” podarowała Pani Rafaeli chodzik. Tego samego dnia w #CKPiDE Pan Mikołaj Falkowski, Prezes Zarządu Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” wspólnie z Panią Magdaleną Jankowską-Majewską, Koordynatorem Programu Aktywizacja Środowisk Polskich na Wschodzie z FPPnW spotkali się z seniorami, aby porozmawiać na temat działań w zakresie pomocy charytatywnej i socjalnej dla Polaków i osób polskiego pochodzenia mieszkających w Stanisławowie. 15 czerwca, delegacja Fundacji odwiedziła również podopiecznych Domu Miłosierdzia w Gródku Podolskim. Placówka wspierana jest ze środków Kancelarii Senatu za pośrednictwem Fundacji. Jeszcze tego samego dnia goście z Polskim już kolejny raz odwiedzili blisko 95-letnią Panią Anielę z Okopów Świętej Trójcy.

Bardzo ważnym celem wizyty przedstawicieli Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” na Ukrainie było wsparcie organizacji Dnia Dziecka w Kamieńcu Podolskim i Gródku Podolskim. W dniach 14 – 15 czerwca, dzięki darowiźnie od Fundacji BGK już po raz kolejny udało się tam zorganizować duże imprezy z licznymi atrakcjami dla dzieci, takimi jak: dmuchańce, poczęstunek, drobne upominki rzeczowe. Serdecznie dziękujemy Parafii pw. św. Stanisława w Gródku Podolskim oraz Polskiemu Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowemu im. Józefa Rollego.

16 czerwca, delegacja Fundacji, wzięła udział w uroczystościach w Pomorzanach, gdzie po raz pierwszy od II wojny światowej na XVII-wiecznej odremontowanej dzwonnicy króla Jana III Sobieskiego przy Kościele Św. Trójcy zabrzmiały 3 dzwony, będące kopiami dzwonów pierwotnie znajdujących się na dzwonnicy i odlanych w 1689 r. na rozkaz Króla Jana III Sobieskiego z dział tureckich zdobytych pod Chocimiem w 1673 r. (do dnia dzisiejszego zachował się 1 dzwon, przechowywany w kościele). Kopie dzwonów zostały ufundowane przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” ze środków Kancelarii Senatu RP. Uroczystego poświęcenia dzwonów dokonał Biskup Pomocniczy Archidiecezji Lwowskiej Edward Kawa. Po Mszy. św. w kościele odbył się koncert muzyki barokowej w wykonaniu lwowskiego kwartetu „Feniks”, zorganizowany przez Instytut Polski w Kijowie.

Tekst / Fot. FPPnW

Related Posts