SZKOLIMY DZIENNIKARZY ZE WSCHODU

Pod koniec czerwca br. rozpoczęła się druga już edycja radiowych praktyk dziennikarskich przeznaczonych dla członków polskich redakcji na Wschodzie. Szkolenia organizowane są wspólnie przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz redakcję Polskiego Radia dla Zagranicy.

Tym razem warsztaty odbędą się m.in. w ramach projektu multimedialnego dla Polaków na Wschodzie i Polonii na całym świecie pt. „Wybitni Polacy II RP” realizowanego przez Redakcję Polskiego Radia dla Zagranicy. Jego celem jest stworzenie kompendium wiedzy o wielkich postaciach ze sfery gospodarki, kultury, sztuki i sportu które przyczyniły się do odbudowy i rozwoju Polski po jej powrocie na polityczną mapę świata w 1918 roku.

Uczestnicy szkoleń wezmą również udział w tworzeniu cyklu tworzonego przez Redakcję Polskiego Radia dla Zagranicy „Język polski bez granic”. W ramach promocji języka polskiego poza granicami kraju praktykanci pomogą przygotować audycję m.in. prezentującą historię języka ojczystego, proces tworzenia się polszczyzny, promującą dwujęzyczności wśród dzieci żyjących za granicą i prezentującą osiągnięcia w nauczaniu języka ojczystego w polskich szkołach poza Polską.

Szkolenie w ramach praktyk podzielone jest na 10 bloków tematycznych, które obejmują m.in. zajęcia logopedyczne, interpretacyjne, przeprowadzanie wywiadów, pracę koncepcyjną nad realizacją audycji, pracę w archiwum, montaż materiałów czy obsługę mediów społecznościowych. Zajęcia prowadzą specjaliści z Redakcji Polskiego Radia dla Zagranicy, a całość jest koordynowana przez panią redaktor Halinę Ostas, która pełni rolę opiekuna gości ze Wschodu.

W ramach pierwszego etapu tegorocznych szkoleń do Warszawy przyjechali młodzi dziennikarze z redakcji Kuriera Galicyjskiego oraz Radia znad Wilii. W trzecim dniu praktyk odwiedzili ich przedstawiciele portalu informacyjnego IDA aby zapytać o wrażenia. Efekty wizyty można obejrzeć poniżej. W tym roku, w ramach projektu, odbędą się jeszcze dwa zjazdy w których wezmą udział dziennikarze z trzech ukraińskich i jednej łotewskiej redakcji.

Praktyki realizowane są w ramach projektów „Wybitni Polacy II RP” i „Język polski bez granic” współfinansowanego przez Fundację “Pomoc Polakom na Wschodzie” w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Related Posts