Polskie Studio Teatralne w Wilnie

Polskie Studio Teatralne w Wilnie od kilkudziesięciu lat jest prężnym ośrodkiem polskiej kultury na Litwie.

Lila Kiejzik, dyrektor Studia oraz aktor Edward Kiejzik byli w zeszłym tygodniu gośćmi programu Halo Polonia w TVP Polonia (od 28:17), gdzie opowiadali o planach na rok 2019. Tylko w ciągu ostatniego 1,5 miesiąca na scenie w Wilnie miały miejsce dwie nowe premiery, a kolejnym wydarzeniem będą „Idy teatralne”, które rozpoczną się już 18 marca. W tym roku po raz kolejny odbędzie się festiwal teatralny „Wileńskie Spotkania”.

Goście z Wilna opowiadali też jak obchodzono 100. rocznicę odzyskania Niepodległości. W tym kontekście dla Edwarda Kiejzika najważniejsza była jego rola w monodramacie „Ziuk! Wspomnienia o Marszałku”, będącym opowieścią o marszałku Piłsudskim z perspektywy jego przyjaciela i adiutanta generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego.  Dużym wydarzeniem był także organizowany jesienią ubiegłego roku przez PST Festiwal „MonoWschód”, w ramach którego zorganizowano m.in. spektakle, koncerty, spotkania autorskie, wystawę fotograficzną i warsztaty teatralne.

Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” od lat wspiera działalność Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie w ramach  sprawowania opieki przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą. Finansowaliśmy m.in. bieżącą działalność sceny, spektakle wystawiane na Pohulance, wyjazdy na gościnne występy oraz festiwale „MonoWschód” i „Wileńskie Spotkania”.

http://halopolonia.tvp.pl/41012817/14022019-2220

 

Related Posts