Blog

Spotkanie delegacji Fundacji “Pomoc Polakom na Wschodzie” z Merem Samorządu Rejonu Ignalińskiego

 

W poniedziałek, 21 sierpnia 2017 r., w Ignalinie na Litwie miało miejsce spotkanie przedstawicieli Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” z merem Samorządu Rejonu Ignalińskiego Panem Henrikasem Šiaudinisem. Podczas spotkania Fundację reprezentowali: Wiceprezes Zarządu Rafał Dzięciołowski oraz Koordynator ds. Dziedzictwa Kulturowego, Małgorzata Aleksandrowicz.

W siedzibie Samorządu Rejonu Ignalińskiego omówiono możliwość współpracy przy rekonstrukcji Cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego z 1920 r. w Starych Duksztach, położonych nieopodal Ignaliny.

Pan Henrikas Šiaudinis przyjął inicjatywę bardzo pozytywnie. Stwierdził,  że opieka nad miejscami pamięci narodowej jest obowiązkiem każdego człowieka.

Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” w 2017 r. planuje dokończenie prac rekonstrukcyjnych i porządkowych na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego z 1920 r. w Starych Duksztach. Projekt jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 r.

Uroczyste otwarcie i konsekracja cmentarza planowane są na wiosnę 2018 r.

Projekt ten wpisuje się w szersze działania związane z konserwacją polskich kwater wojennych z 1920 roku prowadzone przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”  na terenie Łotwy, Litwy, Białorusi i Ukrainy w 2017 roku.

 

 

Related Posts

Skip to content