„POLSCY ORĘDOWNICY WOLNOŚCI” W WILNIE

W piątek 26 października w Wilnie otwarto wystawę “Jan Paweł II i bł. ks. Władysław Bukowiński. Polscy orędownicy wolności”.

W Sali Białej Uniwersytetu Wileńskiego zebrali się ludzie kultury, duchowni, dziennikarze i przedstawiciele polskich środowisk na Litwie. Na temat wystawy i jej bohaterów wypowiedzieli się Urszula Doroszewska, Ambasador RP na Litwie, Joanna Zając, wiceprezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz Jan Dziedziczak, poseł na Sejm RP. Zebrani goście wysłuchali też dwóch wykładów – Łukasza Ofiary z Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie oraz Vytautasa Ališauskasa, profesora Uniwersytetu Wileńskiego, byłego ambasadora Republiki Litewskiej przy Stolicy Apostolskiej. Wystąpienie gościa z Warszawy nosiło tytuł „Jan Paweł II. Od wolności do wolności”, natomiast profesor  Ališauskas opowiedział o wpływie św. Jana Pawła II na dążenia wolnościowe Litwinów i znaczeniu papieskiej pielgrzymki na Litwę w 1993 roku.

„Św. Jan Paweł II i bł. Władysław Bukowiński – Polscy Orędownicy Wolności” to seria wystaw i konferencji poświęconych nauczaniu oraz pielgrzymkom św. Jana Pawła II i propagujące wiedzę o bł. ks. Władysławie Bukowińskim. Już 9 listopada otwarcie wystawy w kazachstańskiej Astanie, a od 20 listopada będą ją mogli zobaczyć również mieszkańcy Lwowa – jej poszczególne odsłony prezentują papieską pielgrzymkę do goszczącego ją kraju i sylwetkę bł. ks. Władysława Bukowińskiego.

Inicjatywę opieką merytoryczną objęło Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, a wspierają polskie placówki dyplomatyczno-konsularne na Litwie, Ukrainie i w Kazachstanie oraz Instytuty Polskie w Kijowie i Wilnie.

Organizowany przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” projekt „Św. Jan Paweł II i bł. Władysław Bukowiński – Polscy Orędownicy Wolności” jest zadaniem publicznym współfinansowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018”.

Related Posts