Poświęcenie polskiego cmentarza wojennego na Białorusi z udziałem ministra Czaputowicza

Jednym z punktów oficjalnej dwudniowej wizyty szefa polskiego MSZ  na Białorusi, była uroczystość poświęcenia odrestaurowanego cmentarza w Duniłowiczach. Na tamtejszym cmentarzu pochowano m.in. poległych w bitwie 3 czerwca 1920 r. polskich żołnierzy 36 pułku piechoty pod dowództwem płk. Urlycha. W tym roku Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” zleciła tam prace renowacyjno-rewaloryzacyjne 56 mogił.

Podczas uroczystości, w której wzięli udział także polscy dyplomaci, reprezentanci lokalnych władz i przedstawiciele mniejszości polskiej na Białorusi, minister spraw zagranicznych przywołał historię powstania cmentarza w Duniłowiczach – “W 1936 r. cmentarz ten został uroczyście otwarty z udziałem prezydenta Ignacego Mościckiego.(…) Wkrótce minie sto lat od tamtej wojny (polsko-bolszewickiej – PAP). Przez ten czas te ziemie widziały wiele, a ich mieszkańcy doświadczyli licznych prób i dramatów, w tym wojen, zmiany granic. Powstały także nowe państwa, jak niepodległa Białoruś, która od ponad ćwierć wieku kształtuje swój byt i swoją narodową tożsamość”.

Minister Czaputowicz dodał, że oddając cześć poległym i pamiętając o przeszłości, trzeba też myśleć o przyszłości, “o tym, jak budować sąsiedztwo między Polakami i Białorusinami, rozwijać współpracę, zwiększać możliwości kontaktów między społeczeństwami”.

W ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Miejsca Pamięci Narodowej za Granicą”, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” zleciła prace renowacyjno-rewaloryzacyjne na pięciu polskich cmentarzach w obwodzie witebskim. Zakres wszystkich prac przeprowadzonych na kwaterach, uzgodniony został z przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej Republiki Białoruś, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz był konsultowany z ekspertami.

Źródło: PAP

Related Posts