Śladami polskich literatów na Białorusi

Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” wydała właśnie książkę Ewy Ziółkowskiej „Śladami słów skrzydlatych… Pomniki pisarzy i poetów polskich na Białorusi”.

Książka jest trzecim już tomem publikacji skupiającej się na historycznych śladach polskich literatów na Kresach. Dwie pierwsze części skupiały się na Ukrainie i Litwie, teraz przyszła kolej na Białoruś. Ta wyjątkowa seria ma na celu przybliżenie Polakom nie tylko wybitnych ludzi pióra, ale również miejsc w których się urodzili, mieszkali i tworzyli, a także zakątków dawnej Polski, które były dla nich inspiracją. To unikalna okazja do odwiedzenia miejsc pamięci kluczowych dla naszej kultury narodowej. Bohaterami książki Ewy Ziółkowskiej są między innymi: Szymon Budny, Piotr Skarga, Juliusz Ursyn Niemcewicz, Eliza Orzeszkowa, Maria Rodziewiczówna oraz Michał Wołosewicz, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Zofia Nałkowska, Paweł Jasienica, Józef Czechowicz, Ryszard Kapuściński, Tadeusz Konwicki i Adam Mickiewicz.

Wydawnictwo ma charakter albumowy, znaczną część książki stanowią fotografie. Prezentują one miejsca, w których pojawiali się polscy poeci i pisarze, ale także ślady pamięci o nich, gdzie oddaje się im cześć – pomniki, tablice pamiątkowe, a nawet związane z Polakami nekropolie. Fotografie uzupełnia szczegółowe kalendarium obecności polskich literatów na terenach dzisiejszej Białorusi rozpoczynające się już w 1385 roku.

Wzmocnić czytelnicze doznania towarzyszące oglądaniu fotografii pomaga ostatnia część książki prezentująca wybór tekstów autorstwa jej bohaterów. Pojawiają się tu między innymi fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Pamiętnika” Elizy Orzeszkowej, „Szczenięcych lat” Melchiora Wańkowicza, „Na ścieżkach Polesia” Franciszka Wysłoucha oraz „Bogom nocy równych” Sergiusza Piaseckiego.

Ewa Ziółkowska, autorka białoruskiego tomu „Śladami słów skrzydlatych…”, przez sześć lat była wiceprezesem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, a dziś jest dyrektorem Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu w Rosji.

Książkę dystrybuuje nasza Fundacja, zainteresowanych prosimy o kontakt.

 

Related Posts