ALIGATOR – SPOTKANIE AUTORSKIE W WILEŃSKIEJ SZKOLE

W piątek 27 stycznia Piotr Jezierski, autor powieści „Aligator w Wilnie” i „Wielki skok Aligatora” – wydanych przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” – spotkał się z uczniami Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie.

Czytelnicy zadali pisarzowi wiele pytań dotyczących przygód Aligatora, jego pracy twórczej oraz zainteresowań. Młodzież szczególnie interesowała się tym jak pomysły zamieniają się w powieściową historię, skąd autor czerpie inspiracje i dlaczego pierwszy tom cyklu powieściowego o nastoletniej Alinie rozgrywa się właśnie w Wilnie.

– To była wspaniała okazja do rozmowy z młodymi czytelnikami, poznania ich oczekiwań wobec mnie jako autora – mówi Piotr Jezierski. – Takie rozmowy i spotkania z młodzieżą pomagają mi lepiej zrozumieć i poznać głównych odbiorców moich powieści. Wileńscy uczniowie podpowiedzieli mi kilka pomysłów fabularnych, które chyba wykorzystam w kolejnych częściach cyklu o Aligatorze. Bardzo dziękuję dyrekcji szkoły za umożliwienie spotkania ze wspaniałymi uczniami oraz nauczycielkom, które je zorganizowały.

Opowieści o Aligatorze to seria książek przygodowych, w których emocjonująca akcja łączy się z odkrywaniem historycznych tajemnic. Powieści nawiązują do klasyków polskiej literatury młodzieżowej, takich jak Pan Samochodzik – cykl Zbigniewa Nienackiego o detektywie historyku – czy przygodowa twórczość Edmunda Niziurskiego. W wydanym w 2021 roku „Aligatorze w Wilnie”, pierwszej części przygód Aliny, towarzyszyliśmy nastoletniej bohaterce w jej wyprawie na Litwę, podczas której rozwiązała zagadkę łączącą Barbarę Radziwiłłównę i świętego Kazimierza. Wydany rok później „Wielki skok Aligatora” zabiera czytelników na Zachodnią Ukrainę. Powieści o Aligatorze to połączenie akcji, przygody, kryminalnej intrygi i obyczajowych wątków pojawiających się w życiu każdego nastolatka.

Szczegóły dotyczące książek znajdą Państwo na stronach: Aligator w Wilnie i Wielki skok Aligatora.

Obie powieści wydano pod patronatem medialnym Magazynu „Kuriera Wileńskiego” i portalu IDA. „Wielki skok Aligatora” patronatami objęły również redakcje „Kuriera Galicyjskiego” oraz internetowego „Forum Miłośników Pana Samochodzika”.

 

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021-2022.

 

 

Related Posts