Realizacja filmu dokumentalnego “Ślady odciśnięte w kamieniach”

W dniach 29 września- 12 października 2022 r. ekipa filmowa Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” przebywała w Uzbekistanie, gdzie zbierała materiały do filmu dokumentalnego pod roboczym tytułem: „Ślady odciśnięte w kamieniach”.

Film będzie opowieścią o cmentarzu wojennym w Gałabułag, przedstawionym z perspektywy Uzbeka, mieszkańca wsi znajdującej niedaleko granicy z Tadżykistanem. Na tym pustkowiu znajduje się polski cmentarz wojenny żołnierzy Armii Andersa, którego opiekunem jest nasz bohater. Poprzez jego codzienne działania, prace porządkujące, naprawcze i jednoznaczną troskę o zachowanie pamięci tego miejsca, film będzie opowiadał o trudzie i nadzwyczajnym wysiłku Polaków, wędrujących przez azjatyckie kraje, by móc w końcu wrócić do ukochanej Ojczyzny. Film będzie nie tylko refleksją nad losem tych Polaków, ale i wpływem ich historii na lokalnych mieszkańców. Z perspektywy miejsc poświęconych historii Polaków zostaną również przedstawione kody pamięci i wartości uniwersalne, która skłaniają ludzi do bohaterstwa, do chęci pomocy oraz do bezinteresowności.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za Granicą 2022.

Related Posts