Konferencja KPRM nt. Bonu Pierwszaka

Bon Pierwszaka to wyraz podziękowania dla rodziców i młodych uczniów, którzy decydują się na taki wybór” – podkreślił podczas dzisiejszej konferencji pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków poza granicami kraju Jan Dziedziczak.

Międzynarodowy projekt – Bon Pierwszaka – zachęca i motywuje rodziców do zapisywania dzieci do polskich szkół oraz podnosi atrakcyjność polskich szkół w krajach objętych projektem. W ramach projektu pierwszaki z polskich szkół otrzymują wyprawki szkolne, a ich rodzice jednorazowe stypendia na edukację dzieci. W rezultacie środowiska polskie aktywizują się i  promowany jest pozytywny wizerunek Polski. Bon Pierwszaka finansowany jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Rodacy poza granicami to olbrzymi potencjał” – podkreślił szef KPRM Michał Dworczyk. Podał, że dzięki programowi Bon Pierwszaka kilka tysięcy polskich dzieci otrzymuje wsparcie.

W sumie wyprawkę w postaci plecaka z akcesoriami, materiałami edukacyjnymi otrzymuje w tym roku 2 491 uczniów klas pierwszych w 108 polskich szkołach w Republice Czeskiej, na Białorusi, Litwie, Łotwie i Ukrainie. Z kolei wsparcie w postaci jednorazowych stypendiów na indywidualne potrzeby edukacyjne otrzymają rodzice 1 497 uczniów z 86 szkół polskich w Republice Czeskiej, na Litwie i Łotwie. W przypadku Białorusi wsparcie skierowane jest do 5 polskich szkół społecznych, działających przy Związku Polaków na Białorusi, które otrzymają materiały i pomoce dydaktyczne oraz sprzęt IT.

Realizatorem projektu jest Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Jak mówił podczas piątkowej konferencji prezes Mikołaj Falkowski – „(Ten projekt) to jest też pewna forma podnoszenia poziomu atrakcyjności polskich placówek oświatowych na Wschodzie. (…) Możemy  dzisiaj po 4 latach prowadzenia tej inicjatywy powiedzieć, że rezultaty są więcej niż zadowalające – są wręcz w niektórych przypadkach oszałamiające. Na Ukrainie wzrost zainteresowania nauczaniem języka polskiego i gotowość do wysyłania dzieci do polskich szkół wzrosła o ponad sto procent. Zamiast 400 wyprawek w tym roku przygotowaliśmy ponad 800. Jeżeli chodzi o Białoruś te wzrosty też są wieloprocentowe. Na Litwie i na Łotwie (…) notujemy wzrastające zainteresowanie nauką od zerówki i pierwszej klasy w polskich szkołach.”

Zapis wideo z konferencji dostępny jest na stronie internetowej TVP Parlament.

Relację z dzisiejszego wydarzenia opublikowało szereg mediów:

Bankier.pl, Warszawa w pigułce, PolskieRadio24, Onet.pl, wPolityce.pl, Gazeta Pomorska, Gazeta.pl, Businessinsider, Panorama

Źródło: PAP

Related Posts