Polskie spektakle wracają po pandemicznej przerwie

Polski Teatr „Studio” wraca po kilkumiesięcznej przerwie, wznawiając „Polskie Poniedziałki na Pohulance”. W niedzielę, 6 września, zostaną wystawione spektakle – tragifarsa „Dziewczynki” Ireneusza Iredyńskiego (1939-1985) oraz monodramat „(Nie)znana”, wyreżyserowany na podstawie zapisków Marilyn Monroe.

Spektakle zostaną wystawione na scenie w Teatru na Pohulance.

Gwiazdą monodramatu „(Nie)znana” (lit. „(Ne)pažįstama“) jest Justyna Stankiewicz, studentka na Wydziale Wokalno-Aktorskim na Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Akcja tego spektaklu rozgrywa się w garderobie planu filmowego. Bohaterka wraca do swojej przeszłości, do najbardziej ukrytych wspomnień z czasów dzieciństwa. Garderoba zmienia się w szpital psychiatryczny. Wyrzuty sumienia, poczucia samotności potęgują leki popijane alkoholem. Całość przeplatana jest piosenkami nierozerwalnie utożsamianymi z aktorką. Autorem scenariusza jest wieloletni współpracownik Polskiego Teatru „Studio” Sławomir Gaudyn, reżyserem – Lila Kiejzik.

Z kolei tragifarsa „Dziewczynki” (lit. „Mergaitės”), również w reżyserii Lili Kiejzik przedstawia historię sześciu różnych kobiet, połączonych jednym celem – władza nad światem. W tym celu zostaje utworzony feministyczny, nielegalny klub, którego przewodniczącą jest Justyna. Spokój wśród kobiet trwa niedługo, po nadejściu Bożeny klub przeżywa wstrząs.

Muzykę do spektaklu „Dziewczynki” skomponował polski saksofonista na Litwie Rafał Jackiewicz.

Obie sztuki miały zostać pokazane w Wilnie w ramach tegorocznych Id Teatralnych, organizowanych przez Polski Teatr „Studio”.

Projekt finansowany jest przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Fot. Polski Teatr „Studio”

Related Posts