POLSCY UCZNIOWIE W ESTONII

W drugim tygodniu września uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 111. Eskadry Myśliwskiej w Wołominie wzięła  udział w ośmiodniowej wycieczce do Estonii.

W niedzielę 8 września piętnaścioro uczniów, pod opieką nauczycielki, wyruszyło w podróż autokarową do stolicy Estonii. Trasa przebiegała przez Litwę i Łotwę.

W poniedziałek uczestników wymiany powitał gościnny Tallinn. Początki historii miasta sięgają  X wieku, kiedy pełniło ono funkcję silnego ośrodka gospodarczego Europy.

Uczniowie zwiedzali świątynie  i muzea, poznając bogatą historię miasta i jego legendy. Zachwycili się gotycką Katedrą św. Olafa, pełniącą obecnie funkcję  kościoła Estońskiej Unii Zborów Ewangelicznych Chrześcijan i Baptystów. Odwiedzili siedemnastowieczną świątynię luterańską Karola XI,  Cerkiew Aleksieja Newskiego oraz Pałacyk Prezydencki Cara Piotra I z 1710 roku. Na tle starych murów miejskich zobaczyli nowy pomnik upamiętniający zatonięcie w 1994 r.  promu „Estonia”. Jak na nadbałtyckie miasto przystało Tallin ma też swoje Muzeum Morskie, w którym uczniowie mogli zobaczyć prawdziwy okręt podwodny.

W programie wycieczki znalazły się również spotkania z  ambasadorem i konsulem polskim w Estonii oraz Polonią mieszkającą w Tallinnie.

Wycieczka odbyła się w ramach projektu „Wspólna klasa – najlepiej po polsku”, który stanowi część programu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach  oświaty innych państwa oraz organizacji społecznych za granicą, prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami na terenie Polski”.  Organizatorem wycieczki, współfinansowanej ze środków MEN,  była Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Related Posts