W drugim tygodniu września uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 111. Eskadry Myśliwskiej w Wołominie wzięła udział w ośmiodniowej wycieczce do Estonii.
W niedzielę 8 września piętnaścioro uczniów, pod opieką nauczycielki, wyruszyło w podróż autokarową do stolicy Estonii. Trasa przebiegała przez Litwę i Łotwę.
W poniedziałek uczestników wymiany powitał gościnny Tallinn. Początki historii miasta sięgają X wieku, kiedy pełniło ono funkcję silnego ośrodka gospodarczego Europy.
Uczniowie zwiedzali świątynie i muzea, poznając bogatą historię miasta i jego legendy. Zachwycili się gotycką Katedrą św. Olafa, pełniącą obecnie funkcję kościoła Estońskiej Unii Zborów Ewangelicznych Chrześcijan i Baptystów. Odwiedzili siedemnastowieczną świątynię luterańską Karola XI, Cerkiew Aleksieja Newskiego oraz Pałacyk Prezydencki Cara Piotra I z 1710 roku. Na tle starych murów miejskich zobaczyli nowy pomnik upamiętniający zatonięcie w 1994 r. promu „Estonia”. Jak na nadbałtyckie miasto przystało Tallin ma też swoje Muzeum Morskie, w którym uczniowie mogli zobaczyć prawdziwy okręt podwodny.
W programie wycieczki znalazły się również spotkania z ambasadorem i konsulem polskim w Estonii oraz Polonią mieszkającą w Tallinnie.
Wycieczka odbyła się w ramach projektu „Wspólna klasa – najlepiej po polsku”, który stanowi część programu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państwa oraz organizacji społecznych za granicą, prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami na terenie Polski”. Organizatorem wycieczki, współfinansowanej ze środków MEN, była Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”.