O REPATRIACJI W AZJI CENTRALNEJ

W ramach drugiej edycji projektu „Repatriacja krok po kroku” grupa złożona z przedstawicieli Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz ekspertów przeprowadziła szereg spotkań z osobami polskiego pochodzenia żyjącymi w Kazachstanie, Kirgistanie i Uzbekistanie.

Celem projektu jest dotarcie z informacjami o szczegółach akcji repatriacyjnej prowadzonej przez państwo polskie do osób potencjalnie zainteresowanych przesiedleniem do Polski. Jest to szczególnie istotnie, iż od maja 2017 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o repatriacji. Nowe przepisy usprawniają sam proces oraz ułatwiają uzyskanie dofinansowania przez repatriantów.

W sumie przeprowadzono pięć spotkań – w Ałmaty i Tarazie w Kazachstanie, Biszkeku w Kirgistanie oraz dwa w Taszkiencie w Uzbekistanie. W zależności od lokalizacji w spotkaniach wzięło udział od kilkudziesięciu do ponad 200 osób.

Każde spotkanie zaczynało się od przedstawienia prezentacji o prawnych, finansowych i społecznych aspektach repatriacji. Ponadto prowadzący zachęcali do zapisania się na rozpoczynające się w październiku kursy online języka polskiego.  Zajęcia dostępne na stronie repatriacja.pol.org.pl opierają się głownie na konwersacji i umożliwiają w ciągu 3 miesięcy opanowanie podstaw języka mówionego.

Uczestnicy spotkań wykorzystywali w pełni obecność ekspertów i zadawali wiele pytań o praktyczne kwestie, np. jak udowodnić polskiego pochodzenie, jak nostryfikować w Polsce dokumenty czy ile kosztuje mieszkanie w Warszawie. Wszyscy zainteresowani otrzymali od przedstawicieli Fundacji specjalny poradnik repatrianta, zawierający podstawowe informacje. Przy okazji wyświetlony był też spot kampanii społecznej #KtoTyJesteś oraz przedstawiono zasady naboru wniosków projektowych oraz stypendialnych.

Spotkania informacyjne były prowadzone w dwóch językach – polskim i rosyjskim. W sumie udało się dotrzeć do około 400 osób polskiego pochodzenia zainteresowanych wyjazdem do Polski.

Relację ze spotkań w Ałamcie oraz Biszkeku opublikowało Polskie Radio dla Zagranicy. Można ich wysłuchać pod tym linkiem.

Kolejne spotkania w ramach projektu „Repatriacja krok po kroku”, tym razem w okręgu kaliningradzkim, planowane są na początku października. Projekt finansowany jest ze środków Senatu RP, w ramach opieki nad Polonią i Polakami za granicą.

Related Posts