Marszałek Senatu z wizytą na Łotwie

W dniach 5-7 września 2019 r. marszałek Senatu Stanisław Karczewski przebywa na Łotwie. Wizyta ta obfituje w symboliczne akcenty historyczne, ale także potwierdza bardzo dobry poziom relacji polsko-łotewskich w wielu dziedzinach.

5 września marszałek Senatu złożył wieniec pod Krzyżem na Słobódce, na polskim cmentarzu wojskowym, gdzie pochowano 237 polskich żołnierzy poległych w Kampanii Łatgalskiej przeciwko bolszewikom w latach 1919-1920. Wspólnie z merem Dyneburga Andrejsem Elksniņšem odsłonił pomnika kapitana Korpusu Ochrony Pogranicza Władysława Raginisa, urodzonego pod Dyneburgiem bohaterskiego dowódcy obrony Wizny w kampanii wrześniowej. Wzruszającym momentem było spotkanie marszałka Karczewskiego z rodziną bohatera. Marszałek Senatu złożył też wieniec w odnowionej ze środków senackich Kwaterze Wojskowej na cmentarzu w Ławkiesach, na którym pochowano  kilkudziesięciu legionistów poległych we wrześniu 1919 r. w walkach o Dyneburg.

W Dyneburgu w Domu Polskim, odnowionym ze środków Senatu, marszałek Karczewski zwiedził wystawę pt. “Polacy na Łotwie wczoraj i dziś”, poświęconą m.in. poległym żołnierzom. Następnie wręczył tzw. bon pierwszaka, czyli tornistry z pełną wyprawką szkolną, polonijnym uczniom trzech pierwszych klas. Przekazując tornistry pierwszakom z gimnazjum Piłsudskiego, marszałek Senatu podziękował ich rodzicom za wychowanie w duchu polskości i życzył, aby to nastawienie do Polski się nie zmieniło. Dzieci zaśpiewały polską piosenkę i wręczyły marszałkowi laurki w biało-czerwonych barwach. Na jednej z nich napisane było: „Kocham Polskę”, na co marszałek powiedział: „Życzę Wam, aby ta miłość, tak jak prawdziwa miłość, nigdy nie minęła”.

Prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Mikołaj Falkowski przypomniał , że gimnazjum jest remontowane ze środków senackich i podkreślił, że pomoc Polakom na Łotwie została przywrócona w obecnej kadencji. Rodzice dzieci podziękowali za pomoc i opiekę Senatu nad szkołą, dzięki której ich dzieci będą mogły się uczyć w bardzo dobrych warunkach. Jednym z punktów pobytu w Dyneburgu było właśnie zwiedzanie remontowanego ze środków senackich budynku Państwowego Gimnazjum Polskiego im. Józefa Piłsudskiego.

Na zakończenie tego dnia Stanisław Karczewski spotkał się w dyneburskim Centrum Kultury Łotewskiej z Polakami i Polonią zamieszkałą na Łotwie. Powiedział on licznie zgromadzonym, że cieszy się, iż po raz pierwszy odwiedził ten kraj. „Wiedziałem, że tworzycie tutaj, na Łotwie, polską rodzinę, ale pamiętajcie, że razem tworzymy wielką polską rodzinę na całym świecie. Możemy być dumni, że jesteśmy Polakami. Mamy wspaniałą historię, co podkreślali najwięksi światowi przywódcy, którzy uczestniczyli w niedawnych obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ta nasza wielka tęsknota do wolności, która nigdy nie zanikła, nawet pod zaborami, łączy nas wszystkich, łączy Polaków na świecie. Dlatego razem budujmy naszą wspólnotę, a to, że tak licznie tu przybyliście, pokazuje, że chcecie ja razem z nami budować. Jesteście jedną z wzorcowych grup polonijnych, także ze względu na dbałość o polską pamięć historyczną” – powiedział marszałek Karczewski. Jednocześnie zadeklarował wsparcie dla tego, co łączy, przede wszystkim dla oświaty i nauki języka polskiego.

Źródło: Senat RP 

Fot. Joanna Bozerodska

 

Related Posts