„Drzewo Nadziei” i „100 Barw” w Wilnie

W ubiegły weekend Wilnie odbywały się dwa duże wydarzenia współorganizowane przez miejscową społeczność polską. Jednym z nich była akcja charytatywna „Drzewo Nadziei”, która miała miejsce w niedzielę na placu Ratuszowym. Organizatorem imprezy był Związek Harcerstwa Polskiego na Litwie, a projekt uzyskał dofinansowanie Fundacji „Pomoc Polaków na Wschodzie”, ze środków Senatu RP oraz wsparcie lokalnych firm.

Podczas jarmarku połączonego z koncertem zbierano pieniądze na budowę dziecięcego działu onkologicznego w Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćko. Dla odwiedzających przygotowano wiele atrakcji tego dnia, m.in. zawody sportowe, animatorów dla dzieci i występy muzyczne wielu artystów i zespołów takich jak: Cud w Dolinie Baka, Ewelina Saszenko, Elżbieta Oleszkiewicz, Monika Linkytė i Ieva Zasimauskaitė.

Dużą popularnością cieszyły się również Targi Edukacyjne Szkół Polskich na Litwie, które organizowane były pod hasłem “100 Barw”. Wysokiej frekwencji sprzyjała ładna pogoda i odbywający się obok „Kiermasz Narodów”. Na placu Łukiskim w Wilnie zaprezentowały swoje osiągnięcia polskie placówki oświatowe, których przedstawiciele zachęcali rodziców do posyłania dzieci do polskich szkół. Elementem centralnym targów była scena, na której od godziny 12 do 16 trwały występy i pokazy artystyczne zespołów młodzieżowych.

Na stoisku Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” nauczyciele języka polskiego otrzymywali darmowo podręcznik  „A to Polski właśnie, cz.1 i 2″ dla dzieci w wieku 14-17 lat, a przedstawiciele Fundacji odpowiadali na pytania związane z naborem wniosków projektowych i stypendiami. Ponadto swoje stoiska prezentowali m.in. Filia Uniwersytetu w Białymstoku, Szkoła Sztuk Walki “Centrum Sztuk Samoobrony” oraz harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie.

Organizatorem wydarzenia, dofinansowanego przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” ze środków Senatu RP,  było  Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich “Macierz Szkolna” z Litwy

Relacji radiowej z targów można wysłuchać na stronie Polskiego Radia za Granicą.

Źródło: zw.lt, radiozagranica.pl, zw.lt

Related Posts