“Wspólna ławka” w Buriacji

Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z Ministerstwa Edukacji Narodowej realizuje projekt pn. „Wspólna ławka”, którego głównym założeniem jest współpraca ze szkołami w Polsce szkół funkcjonujących w systemie oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim.

W ramach projekt „Wspólna ławka” w październiku 2017 roku doszło do wymiany uczniów Szkoły Podstawowej nr 203 w Warszawie z uczniami Polskiej Szkoły Społecznej przy Narodowo-Kulturalnej Autonomii Polaków „Nadzieja” w Ułan Ude. Wówczas 13 osobowa grupa młodzieży i opiekunów na tydzień przyjechała do Warszawy i została przyjęta w MSZ, MEN i w Senacie RP.

W dniach 6-12 września 2018 roku, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej, odbyła się druga wymiana w ramach tego projektu. Tym razem młodzież z Warszawy pojechała do Ułan Ude aby wspólnie z rówieśnikami z Ułan Ude zrealizować edukacyjny projekt pn. „Śladami polskich zesłańców”, pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Irkucku.

W ramach tegorocznej wymiany udało się zrealizować bogaty program edukacyjny. Delegacja z Polski, w tym uczniowie z Warszawy zwiedzali stolicę Buriacji Ułan Ude, gdzie goście wzięli udział w imprezie „Dni Miasta” oraz odwiedzili Dacan i buddyjską świątynią „Rinpocze Bagsza”. Podczas wyjazdu do Miszychy nad Bajkałem, uczczono pamięć polskich zesłańców, złożono kwiaty pod Pomnikiem Bitwy pod Miszychą, która miała miejsce podczas Powstania Zabajkalskiego oraz zorganizowano grę edukacyjną „Powstanie na bajkalskim trakcie” poświęconą przyczynom wybuchu Powstania, jego skutkom oraz podjęciu przez Polaków dalszych walk niepodległościowych na Syberii. Ponadto złożono kwiaty przy Pomniku Ofiar Represji Politycznych i wzięto udział we mszy świętej w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ułan Ude. Delegacja z Polski odwiedziła dziewięć buriackich rodzin, aby poznać lokalne warunki życia i zwyczaje.

W ramach integracji dzieci i młodzieży z Polski i Buriacji odwiedzono też Szkołę Średnią nr 32, gdzie wspólnie z rosyjskimi dziećmi wzięto udział w interdyscyplinarnych lekcjach. Natomiast w Domu Kultury „Forus” uczestnicy wymiany wzięli udział w warsztatach plastycznych i tanecznych. Gości zaproszono tajże na koncert poświęcony Jubileuszowi 25-lecia NKA Polaków „Nadzieja” w ramach obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski oraz oficjalne rozpoczęcie nowego roku szkolnego w Polskiej Społecznej Szkole Języka i Kultury Polskiej.

W drodze powrotnej z Ułan Ude do Warszawy grupa miała możliwość goszczenia w Ambasadzie RP w Moskwie, gdzie przywitani zostali przez Ambasadora RP w Moskwie, prof. Włodzimierza Marciniaka. Następnie dzięki uprzejmości polskiej placówki dyplomatycznej odbyło się krótkie zwiedzanie Moskwy. Podczas pobytu w stolicy Rosji uczestnikom projektu “Wspólna ławka” towarzyszył Konsul Marcin Nosal.

Related Posts