Blog

FUNDACJA NA LITWIE – PODRÓŻ PEŁNA EMOCJI

Zespół Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” został zaproszony do wileńskiego Domu Kultury Polskiej na uroczystą premierę spektaklu „Marszałek: Żołnierz z Ducha”. Rankiem 15 marca, poruszona zbliżającym się wydarzeniem grupa pracowników Fundacji, wyruszyła w kierunku granicy polsko-litewskiej.

Pierwszym dłuższym przystankiem w podróży były Troki – miasto królewskie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zespół FPPnW wykorzystując wizytę w tym wyjątkowym miejscu zwiedził położony na wyspie zamek i kościół farny Nawiedzenia NMP, w którym znajduje się obraz Matki Bożej Trockiej. Potem pracownicy Fundacji spotkali się z Jarosławem Narkiewiczem – Posłem na Sejm Litwy z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin, który opowiedział gościom o problemach żyjących na Litwie Rodaków. Następnie delegacja wyruszyła w kierunku stolicy Wilna, w którym fundacyjną grupę przywitała reprezentacja Domu Kultury Polskiej – dyrektor Artur Ludkowski i jego zastępczyni Krystyna Zimińska. Po spotkaniu w restauracji „Pan Tadeusz” zmęczeni uczestnicy wyprawy udali się na spoczynek w hotelu należącym do kompleksu DKP.

Następny dzień rozpoczął się od zwiedzania Sejmu Republiki Litewskiej. Przewodnikiem grupy po budynkach parlamentu był gospodarz poprzedniego wieczoru – Jarosław Narkiewicz, który opowiedział gościom o miejscu pracy 141 litewskich posłów. Po tym niezwykle pouczającym spotkaniu zespół FPPnW rozpoczął wycieczkę po Wilnie. Razem z przewodniczką obejrzał panoramę miasta rozpościerającą się ze Wzgórza Trzech Krzyży, odwiedził Cmentarz na Rossie, na którym zapalono znicze, między innymi na grobie matki Józefa Piłsudskiego, brata i żony Marszałka oraz Joachima Lelewela. Potem grupa zwiedziła wileńską starówkę i modliła się przed obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Po południu zespół udał się do prowadzonego przez siostrę Michaelę Rak Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki. To – pierwsze na Litwie – hospicjum rozpoczęło swoją działalność 11 lutego 2009 roku. Od tamtego dnia Dom Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego jest miejscem spotkań ludzi niosących pomoc osobom umierającym. Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” od wielu lat wspiera tę instytucję, zarówno dzięki środkom pochodzącym z dotacji Senatu RP, jak i gromadzonym  w ramach Wschodniego Funduszu Dobroczynności. Podczas spotkania z siostrą Michaelą do gości dołączyła dziennikarka „Kuriera Wileńskiego”, która przeprowadziła z nimi serię wywiadów (link do artykułu znajduje się tutaj). Po opuszczeniu przyjaznych progów Domu Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego delegacja rozpoczęła przygotowania do wieczornej imprezy odbywającej się w wileńskim Domu Kultury Polskiej.

Dom Kultury Polskiej został powołany do życia decyzją Senatu RP i od 2001 roku jest jedną z największych na Litwie instytucji organizujących życie polskiej społeczności. To właśnie tutaj 16 marca o godzinie 18.00 rozpoczął się spektakl „Marszałek: Żołnierz z ducha” wyreżyserowany przez Sławomira Gaudyna i Lilię Kiejzik na podstawie scenariusza Alwidy A. Bajor. Aktorzy Polskiego Studia Teatralnego zaprezentowali widzom postać Józefa Piłsudskiego widzianego oczyma jego przyjaciół i rodziny. Sam Marszałek pojawia się na scenie tylko raz, przez chwilę; to bliscy bohatera opowiadają o wydarzeniach, w których brał udział. Spektakl zbudowały nie tylko ciekawe kreacje aktorskie, ale również popisy wokalne artystów.

Po spektaklu na scenę zaproszony został Marszałek Senatu RP; wzruszony Stanisław Karczewski podsumował występ aktorów Polskiego Studia Teatralnego słowami: Każdy z nas zapewne inaczej przeżył to przedstawienie, ale muszę się z Państwem podzielić jedną refleksją – tą ostatnią sceną, kiedy widzimy Piłsudskiego i widzimy młodego chłopca śpiewającego, pięknie śpiewającego, w pięknym języku polskim, piękną wymową, pięknym akcentem. To było takie wspaniałe – pokazanie, że to wszystko co robił Piłsudski, co robiło tamte pokolenie, co robili tamci, którzy odzyskali Niepodległość, robili to dla nas. A my robimy to wszystko dla następnych pokoleń. Marszałek nie tylko podzielił się swoimi wrażeniami, jego obecność na scenie miała jeszcze jeden cel – uhonorowanie Lilii Kiejzik, kierownik i reżyser Polskiego Studia Teatralnego, przyznanym na wniosek Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie“ przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa RP Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Następnie do zgromadzonych na scenie dołączył Prezes FPPnW Mikołaj Falkowski i wręczył grającym w spektaklu artystkom Łucji Gornatkiewicz i Jolancie Gryniewicz Medale Honorowe Meritus Patriae (Zasłużony dla Ojczyzny).

Zwieńczeniem wizyty na Litwie były warsztaty, podczas których uczestnicy fundacyjnej wyprawy dowiedzieli się od Andrzeja Łukszy, członka Zarządu Forum Przedsiębiorczości Polskiej “Korona”, jak wykorzystując nowoczesne narzędzia poprawić organizację pracy. W sobotnie popołudnie zespół Fundacji wyruszył w drogę powrotną do Warszawy.

Dwa pełne emocji dni pozwoliły uczestnikom wyjazdu bliżej poznać środowisko naszych Rodaków na Litwie i doświadczyć wielkiej siły oddziaływania polskiej kultury na Kresach, oddziaływania szczególnie ważnego w jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę i Litwę Niepodległości.

Zdjęcie główne oraz zdjęcia z przedstawienia: Joanna Bożerodska, ZW.LT

Related Posts