Ryngrafy patriotyczne

Podczas wizyty na Białorusi, 28 lipca 2018 roku, w ramach obchodów 30-lecia Związku Polaków na Białorusi (ZPB), Mikołaj Falkowski, Prezes Zarządu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” przekazał na ręce Prezes Zarządu ZPB pani Andżeliki Borys pamiątkowy ryngraf, wykonany przez firmę Nest z Pruszkowa.

Firma Nest od 1982 zajmuje się rzemiosłem artystycznym i tworzy przedmioty ze szlachetnych surowców, takich jak brąz, srebro, kamień naturalny, szkło i porcelana. Wyroby artystyczne, które tworzone są ręcznie i sygnowane, nadają się zarówno na okolicznościowe prezenty oraz mogą służyć jako oryginalny element wystroju wnętrza.

Ryngraf przekazany ZPB przedstawia polskiego orła wojskowego, znak będący w użyciu już od czasów Księstwa Warszawskiego, ale również w czasie powstań narodowych i w II RP. Dostępne są również inne wzory, na przykład replika ryngrafu nawiązującego do Powstania Styczniowego, z napisem „Maryjo, pomóż Polakom miłować Boga, zachować honor, odzyskać ojczyznę”, z datą 1863 i dwoma skrzyżowanymi szablami. Innym patriotycznym wzorem jest medalion z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz orłem w koronie, który trzyma szarfę z napisem „Pod Twą Obronę”.

W asortymencie przygotowanym przez firmę Nest znajduje się wiele ciekawych, wartościowych i symbolicznych upominków, które doskonale nadają się na okazje związane z promocją polskiej historii, kultury i patriotyzmu.  Warto o tym pamiętać!

Zdjęcie z obchodów 30-lecia Związku Polaków na Białorusi: ZPB 

Related Posts