Płyta MŁODZI – POLSCY z Koncertu Galowego w Filharmonii Narodowej już jest!

Koncert odbył się 26 września 2022 roku i stanowił inaugurację uroczystości sprowadzenia do Ojczyzny doczesnych szczątków Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego.

Koncert wykonała orkiestra symfoniczna MŁODZI – POLSCY w pełnym składzie symfonicznym pod batutą Huberta Kowalskiego wraz z towarzyszącym chórem, jazzbandem i zaproszonymi wybitnymi wokalistami i instrumentalistami.

Orkiestra MŁODZI – POLSCY to zespół złożony z młodych, zdolnych muzyków polskiego pochodzenia z Litwy, Białorusi, Ukrainy oraz ich polskich rówieśników. Orkiestra promuje polską kulturę narodową sięgając przede wszystkim po dzieła polskich kompozytorów urodzonych na Kresach takich jak: Karłowicz, Paderewski, Moniuszko, Szymanowski, Gorski, Dobrzyński, Kilar czy Niemen. Artyści wykonują utwory nie tylko zgodnie z oryginalnymi partyturami, ale także w specjalnie adaptowanych i aranżowanych wersjach.

Projekt realizowany przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów stanowił zwieńczenie czteroletnich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe uroczystości zakończyły się 12 listopada 2022 roku pochówkiem w nowo powstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Wydarzenia były objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za Granicą 2022.

Dofinansowano ze środków Fundacji ORLEN

Related Posts