KONCERTY „KAMERALNA MUZYKA MIKOŁAJA GOMÓŁKI”

W dniach 21-23 maja 2024 roku odbędą się wokalno-instrumentalne koncerty „Kameralna muzyka Mikołaja Gomółki” poświęcone temu kompozytorowi oraz epoce renesansu, w której tworzył.

Na scenie zaprezentują się artyści z Polski, Absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie:
• Ewa Roszkowska (sopran),
• Justyna Nowak (alt),
• Franciszek Szemiet (tenor)
• Stanisław Łopuszyński (bas, klawesyn, opieka artystyczna)
• Michał Borowski (saksofon, flet poprzeczny)

a także uczniowie lokalnych szkół i towarzystw muzycznych z Łucka i Jazłowca. Publiczność oprócz psalmów Mikołaja Gomółki usłyszy repertuar pochodzący z XVI i XVII wieku i wykonywany w tamtych czasach na terytorium Wołynia i Podola. (Piotr Żelechowski, Jan z Lublina). Pojawi się też utwór wirginalisty angielskiego Orlando Gibbonsa.

Pierwszy koncert odbędzie się 21 maja w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Łucku, a drugi 23 maja w Buczaczu w Костел Успіння Пресвятої Богородиці.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie jazzowy koncert rozpoczynający pierwszą edycję Jazzloviec Festival, który odbędzie się 22 maja w ruinach kościoła Dominikanów w Jazłowcu.

Organizatorem koncertów jest Konsulat Generalny RP w Łucku oraz Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.
Wstęp na koncerty jest wolny.

O psalmach::
“Melodie na psałterz polski” to zbiór 150 psalmów napisanych przez Mikołaja Gomółkę do tekstów Jana Kochanowskiego. Każdy z psalmów ma formę krótkich utworów – od 6 do 31 taktów – w układzie 4-głosowym i jest jednym z najważniejszych zbiorów epoki renesansu związanych z tymi terenami. W 1580, w krakowskiej drukarni Łazarza Andrysowicza, wydane zostały “Melodie na psałterz polski, przez Mikołaja Gomółkę uczynione” – jedyne znane obecnie dzieło kompozytora. Stanowią one muzyczną wersję “Psałterza Dawidowego” Jana Kochanowskiego, parafrazy biblijnych wierszy przypisywanych królowi Dawidowi. “Psałterz” Kochanowskiego ukazał się drukiem w 1579, a już rok później “Melodie” Gomółki.

Related Posts