Szwajcar w Wilnie – wznowienie katalogu

W działania związane ze Szwajcarem z Wilna Fundacja “Pomoc Polakom na Wschodzie” jest zaangażowana od 2019 roku, kiedy odbyła się wystawa „Wilno oczyma Szwajcara. Lata 1937-1940″ oraz towarzysząca jej międzynarodowa konferencja „Wilno. Dwudziestolecie międzywojenne motoryzacja i kultura“. Uzupełnieniem ekspozycji był  katalog wystawy – „W oparach diesla. Szwajcar w Wilnie, Lata 1937-1940”.

Publikacja zawiera nie tylko część zdjęć wykonanych przez Alfreda Rietmanna, ale również zapiski i wspomnienia dotyczące wileńskiego okresu życia Szwajcara. W 2019 roku druk katalogu był dofinansowany ze środków Instytutu Adama Mickiewicza w ramach programu Kulturalne Pomosty i współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

W związku z niesłabnącym zainteresowaniem postacią szwajcarskiego inżyniera i jego fotografii w 2021 r.  Fundacja realizuje dodruk publikacji, zawierającej 88 zdjęć i przetłumaczone na język polski fragmenty rękopisu Szwajcara. Druk dodatkowych egzemplarzy sfinansowano ze środków Fundacji ORLEN.

Related Posts