Kapitan Aleksander Zygmunt Myszkowski jak James Bond

Mimo ogromu różnych wydarzeń zdążyliśmy uchwycić również proces powstania filmu o polskim Jamesie Bondzie!
Kapitan Aleksander Zygmunt Myszkowski należał do najbliższych i do najbardziej zaufanych oficerów Józefa Piłsudskiego. Dziś jest to postać zapomniana, choć jego działalność rodem z sensacyjnego filmu, przyczyniła się do powstania polsko-łotewskiego sojuszu wojskowego, który w 1920 r. uratował świeżo uzyskaną niepodległość Łotwy i innych krajów bałtyckich. Rocznica wojny polsko-bolszewickiej, której pamięć kultywowana jest również wśród zamieszkujących obecną Litwę i Łotwę Polaków staje się okazją dla przypomnienia jego postaci.
Zdjęcia do filmu o kpt. Myszkowskim rozpoczęto dziś w Wilnie. Grają w nim aktorzy Polskie Studio Teatralne w Wilnie -Teatr Studio – Edward Kiejzik i Łukasz Kamiński. Nagrania odbywały się w Domu Kultury Polskiej w Wilnie oraz na cmentarzu na Antokolu. Muzykę do filmu skomponował polski artysta Bartas Szymoniak.
Projekt jest realizowany przez Fundację “Pomoc Polakom na Wschodzie” ze środków Kancelaria Premiera w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Fot. Marian Paluszkiewicz

Related Posts