Prace konserwatorskie przy Relikwiarzach z Halicza

Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” realizuje projekt polegający na prowadzeniu prac konserwatorskich i konserwatorsko-rekontrukcyjnych przy relikwiarzach bł. Jakuba Strzemię i św. Faustyna znajdujących się kościele parafialnym pw. bł. Jakuba Strzemię i św. Hipolita w Haliczu na Ukrainie.

Obiekty stanowią dwa wolnostojące drewniane relikwiarze w typie skrzyń trumiennych. Pokryte są zdobieniami w formie zachodzących na siebie kolistych wzorów o układzie pionowym i poziomym tzw. ornament okuciowy biegnący wokół trzech otworów (jednego z przodu oraz dwóch po bokach), domkniętych przeszkleniem wpuszczonym w wewnętrzną konstrukcję skrzyń.

Całość przykryta jest daszkiem w formie kopułki dekorowanej motywem liści. Jest on również widoczny na grzbiecie łączeń płaszczyzn pokrywy oraz na stylizowanym roślinnym kilimationie tuż pod pokrywą. Obiekty te pokryte w całości zaprawą, bolusem oraz srebrem i zlotem w płatku. Relikwiarze zamykane od tyłu profilowanymi drzwiczkami montowanymi na zawiasach. W środku obiekty posiadają półkę na właściwe relikwie umiejscowioną na wysokości ok 10 [cm].

Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Opiekę nad projektem sprawuje Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.

Related Posts