Popiół i diament – Jan Paweł II na zawsze z nami

W Splicie odbył się koncert pt. „Popiół i diament – Jan Paweł II na zawsze z nami”, autorstwa jednej z najbardziej utalentowanych młodych, polskich śpiewaczek Mileny Lange. Organizatorem wydarzenia było Polskie Towarzystwo Kulturalne Polonez.

Koncert odbył się on dzięki finansowaniu ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Poprowadzili go Monika Zymon-Waligórskiej oraz Roman Waligórski.

Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie było hołdem dla wielkiego papieża Polaka. Podczas koncertu wystąpili – Milena Lange – sopran, Monika Polaczek-Przestrzelska – pianino, Maciej Przestrzelski – skrzypce z impresariatu MS Promotion. Artyści przygotowali program złożony z ulubionych utworów papieża, które symbolicznie odnoszą się do wydarzeń z życia Jana Pawła II. Czasy przedwojenne, wojna, okupacja, walka o niepodległość i tęsknota za wolna Polską i wreszcie czasy papieskie.

W ramach wydarzenia odbyła się premiera utworu „Allegro ma non troppo”. Muzykę skomponował Krzesimir Dębski, jeden z wybitniejszych kompozytorów europejskich, natomiast słowa zostały zaczerpnięte z wiersza polskiej noblistki w dziedzinie literatury Wisławy Szymborskiej.

„Jesteśmy szczęśliwi, że publiczność z Dalmacji odebrała nasz koncert niesamowicie ciepło i życzliwie. Publiczność zachwycona naszym różnorodnym repertuarem oraz koncepcją całego koncertu. Pragniemy gorąco podziękować również Pani Monice Zymon-Waligórskiej oraz Panu Romanowi Waligórskiemu za profesjonalizm w organizacji koncertu oraz niezwykłą wiedzę na temat historii Polaków w Chorwacji. To był cudowny czas w niezwykłym miejscu. Wspaniała możliwość spotkania pasjonatów, którzy poświęcają swoje życie na badania polskich śladów w dzisiejszej Chorwacji. Ogromny szacunek dla Państwa wiedzy i propagowania polskiej kultury w Dalmacji . Jesteśmy zachwyceni Splitem i z pewnością będziemy tam wracać”

– napisali artyści po koncercie.

Źródło: Polskie Towarzystwo Kulturalne „Polonez” w Splicie

Related Posts

Skip to content