Film “Mroki Czarnego Lasu”

„Mroki Czarnego Lasu” to wzbogacony fabularyzowanymi scenami film dokumentalny przedstawiający wstrząsającą historię hitlerowskiej zbrodni w Stanisławowie. Pokazuje on nie tylko szczegóły dotyczące niemieckiego ludobójstwa na Polakach, mieszkańcach Lwowa i Stanisławowa – dokonanego w sierpniu i wrześniu 1941 roku – ale również, to jak o pamięć o ofiarach zabiegały żyjące po wojnie pokolenia.

Mordy w Czarnym Lesie były częścią niemieckiego planu Intelligenzaktion – całkowitej zagłady polskich elit. Miejsca stanisławowskich egzekucji odkryto dopiero w 1988 roku. Dzięki wysiłkom członków Towarzystwa Kultury Polskiej „Przyjaźń”, we współpracy z polską Radą Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz miejscowymi władzami ukraińskimi, w 2011 roku odsłonięto na terenie cmentarza pomnik ofiar.

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Wacław Kujbida, a wyprodukowała go TV Niezależna Polonia Ltd. z Kanady. Produkcja współfinansowania przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej, w ramach programu opieki nad Polonią i Polakami za granicą 2019, za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Poniżej prezentujemy zwiastun “Mroków Czarnego Lasu”.

Related Posts