„Polska jest w Tobie” – 250 młodych ludzi przyleciało do Polski, by poznać kraj przodków

Intensywna nauka języka polskiego, zwiedzanie największych polskich miast, poznawanie miejsc istotnych dla polskiej historii i kultury,  udział w licznych warsztatach i szkoleniach, pokazy filmów poświęconych historii Polski, spotkania z Powstańcami Warszawskimi oraz władzami RP – to wszystko czeka na ponad 250 uczestników pilotażowego projektu „Polska jest w Tobie”. Program finansowany głownie ze środków Senatu RP ma na celu  wzmocnienie ducha patriotyzmu oraz budowę więzi z krajem przodków wśród młodych Polaków wychowanych za granicą.

W ramach pierwszego turnusu grupa licząca około 150 dzieci i młodzieży z Łotwy, Rosji, Kazachstanu i Białorusi przyleciała do Polski w tym tygodniu. W poniedziałek 15 lipca goście ze Wschodu byli zaproszeni do siedziby Senatu RP, gdzie powitali ich marszałek Stanisław Karczewski oraz prezes Fundacji “Pomoc Polakom na Wschodzie” Mikołaj Falkowski oraz do Pałacu Prezydenckiego, gdzie spotkali się z Prezydentem i Pierwszą Damą. “Jest dla nas bardzo ważne, aby w przestrzeni ogólnoświatowej budować poczucie wspólnoty, bycia razem i dumy z tego, że ma się polskie korzenie. Jesteście ambasadorami Polski wszędzie tam, gdzie mieszkacie” – powiedział prezydent Andrzej Duda w czasie inauguracji akcji „Polska jest w Tobie”.

Do udziału w pilotażowym programie zaproszonych zostało około 250 młodych osób polskiego pochodzenia z Kazachstanu, Rosji, Łotwy, Białorusi, USA, Brazylii, Argentyny i krajów Europy Zachodniej. Młodzi ludzie w wieku od 12 do 20 w czasie wakacji zwiedzą m.in. Warszawę, Gdańsk, Wrocław, Wadowice, Zakopane i Kraków, spotkają się z przedstawicielami władz państwowych i kombatantami.

Projekt, objęty Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, jest unikatowy – pozwala uczestnikom poznać Polskę na wielu płaszczyznach. Poza odwiedzaniem najważniejszych miejsc historycznych uczestnicy zobaczą Polskę „z bliska”, integrując się z rówieśnikami z Polski, uczestnicząc w warsztatach, a także realizując po powrocie do kraju zamieszkania projekt promujący Polskępowiedział Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Adam Kwiatkowski.

„Polska jest w Tobie” łączy we wspólnym działaniu kilkanaście instytucji państwowych, organizacji pozarządowych i firm, zainteresowanych promocją i budowaniem relacji z Polonią i Polakami za Granicą.

 „Ta wyjątkowa inicjatywa – zapowiedziana podczas ubiegłorocznego V Światowego Zjazdu​ Polonii i Polaków z Zagranicy wspólnie przez Marszałka Senatu Stanisława​ 
Karczewskiego, prezesa PLL LOT Rafała Milczarskiego oraz prezesa Stowarzyszenia​ „Wspólnota Polska” Piotra Bonisławskiego – stanowi kontynuację i rozwinięcie corocznej​ akcji letniej, a więc organizowanych i finansowanych od lat przez Senat RP pobytów​ edukacyjnych w Polsce młodzieży polskiego pochodzenia z całego świata. Cieszę się, że​ także Senat Rzeczypospolitej Polskiej wspiera w wymiarze finansowym to cenne przedsięwzięcie” –
powiedział​ Szef Kancelarii Senatu​, Jakub Kowalski.

Podkreślenia wymaga fakt, że część uczestników projektu będzie w Polsce po raz pierwszy. Udział w programie jest dla nich unikatową szansą na poznanie i podtrzymanie więzi z krajem przodków i stworzenie silnej relacji z Polakami z całego świata. To z kolei pozwoli utworzyć grupę „ambasadorów polskości” wśród Rodaków mieszkających poza granicami Polski i wzmocnić jej pozytywny wizerunek. Jak zaznaczył Sekretarz Stanu w MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, program „Polska jest w Tobie” stanowi nową jakość. Zdaniem wiceministra SZ, warto zadbać o to, aby rzesze młodych, zdolnych osób polskiego pochodzenia – otwartych na świat, pokochały Polskę tak, jak czynili to ich przodkowe. „Niech podróże po Polsce, spotkania z językiem polskim, historią, polską przyrodą, geografią, tradycjami kulturowymi i kulinarnymi, będą doświadczeniem, które pozwoli im angażować się na rzecz polskiej sprawy w świecie.”

Organizacją wypoczynku oraz przygotowaniem i realizacją ambitnego programu dla około 250 uczestników zajmą się Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” – dwa podmioty posiadające wieloletnie doświadczenie w organizacji obozów wakacyjnych oraz językowych dla uczestników polskiego pochodzenia z całego świata. Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej, zaznaczył Jestem przekonany, że uczestnicy projektu odkryją w sobie Polskę – piękny język, kulturę i historię naszego kraju, a także jego współczesne i nowoczesne oblicze.  Mam nadzieję, że na zakończenie projektu z dumą powiedzą „Polska jest w nas”. Będą do Polski wracać i kreować jej pozytywny wizerunek w krajach zamieszkania”.

Pomysłodawcami projektu są Rafał Milczarski, prezes Polskich Linii Lotniczych LOT, oraz Michał Stępniewski, wiceprezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. PLL LOT są również partnerem oraz koordynatorem projektu.– Cieszę się, że w zainicjowany przez LOT projekt włączyło się kilkanaście instytucji państwowych, organizacji pozarządowych i firm, dzięki czemu budowanie i utrzymywanie  relacji z Polonią nabiera nowych kształtów. Jestem przekonany, iż program ten zaowocuje nowymi inicjatywami społecznymi i biznesowymi, które przyczynią się do wzmocnienia reputacji Polski na arenie międzynarodowej – podkreślił Rafał Milczarski, prezes PLL LOT.

Projekt „Polska jest w Tobie” powstał przy wsparciu Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Do rozwoju projektu przyczyniło się też Centrum Myśli Jana Pawła II. Projekt finansowany jest w większości ze środków Senatu RP, w ramach sprawowanej opieki nad Polonią i Polakami poza granicami.

Projekt finansowo wsparły także największe polskie przedsiębiorstwa i fundacje korporacyjne, w tym m.in. Fundacja PZU, Fundacja PGNiG, Fundacja PFR, Jastrzębska Spółka Węglowa, Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. oraz KGHM Polska Miedź S.A.

Wsparcia merytorycznego projektowi udzieliło: Centrum Myśli Jana Pawła II, Kancelaria Prezydenta RP, MSZ oraz MEN.

Projekt „Polska jest w Tobie” realizowany jest przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” we współpracy z PLL LOT i współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 roku.

Projekt został objęty honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Patronami medialnymi projektu są: Polskie Radio dla Zagranicy oraz TVP Polonia.

Related Posts