Statuetka dla polskiego przedsiębiorcy

W piątek 13 grudnia w Ambasadzie RP w Kijowie Pan Ireneusz Derek, polski przedsiębiorca działający na Ukrainie, w Mołdawii i Gruzji został uhonorowany nagrodą Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Wyróżnienie zostało przyznane za zasługi w upowszechnianiu kultury polskiej na Wschodzie.

Przedsiębiorcy nagrodę wręczył sekretarz stanu w kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, który jednocześnie pełni też funkcję członka prezydium Rady Fundacji. Prezydencki minister zwrócił uwagę na wszechstronność działań pana Ireneusza Dereka – „Czasami jak dostajemy materiały z różnych naszych placówek dyplomatycznych, to ciężko jest znaleźć takie polskie miejsca w tych państwach, w których gdzieś tam w tle nie widać tej ręki i tej pomocy ze strony pana Ireneusza, i za to chciałem bardzo serdecznie podziękować.”

Mikołaj Falkowski, prezes Fundacji “Pomoc Polakom na Wschodzie” zwrócił z kolei uwagę na społeczny wymiar wsparcia udzielanego przez przedsiębiorcę – „Ten wymiar krzewienia i promowania polskiej kultury to jest też ta biznesowa postawa społecznej odpowiedzialności, która wpisuje się również w niezwykłą polską kulturę miłosierdzia i dobroczynności. Jest to chociażby działalność Ireneusza Derka związana ze wspieraniem młodzieży i podopiecznych domów dziecka i placówek wychowawczych.”

W uroczystościach wzięli też udział ambasador RP na Ukrainie, Bartosz Cichocki oraz prof. Piotr Wachowiak ze Szkoły Głównej Handlowej pełniący funkcję przewodniczącego Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP.

Derek jest współwłaścicielem spółki Plastics, firmy która zatrudnia blisko 250 pracowników i współpracuje z ukraińskimi i polskimi organizacjami charytatywnym i innymi polskimi podmiotami na Ukrianie.

Spółka przyczyniła się do poprawy stanu świątyń rzymskokatolickich, takich jak kościół św. Mikołaja w Kijowie, wspiera rewitalizację budynku dawnego obserwatorium im. J. Piłsudskiego na górze Pop Iwan w Czarnohorze, a także uczestniczy w tworzeniu ekspozycji Narodowego Muzeum Historyczno-Kulturowego “Forteca Kijowska”, poświęconej polskim uczestnikom powstania styczniowego.

Fundacja PPnW współpracuje z Panem Ireneuszem Derekiem przy projektach na Podolu i na Lwowszczyźnie.

Źródło: IAR/PAP/dad/Polskie Radio dla Zagranicy

Fot. Ambasada RP w Kijowie

Related Posts