WSPÓLNA ŁAWKA – MŁODZIEŻ Z DYNEBURGA Z WIZYTĄ W WARSZAWIE

W dniach 26-31 maja 2019 roku grupa 15 uczniów oraz ich opiekunowie z Państwowego Gimnazjum Polskiego im. Józefa Piłsudskiego w Dyneburgu gościła w Warszawie.

Wizyta odbyła się w ramach projektu ,,Wspólna ławka” realizowanego przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”. W październiku 2018 roku młodzież XLVII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Warszawie odwiedziła uczniów z Dyneburga, tym razem to warszawska młodzież mogła pokazać swoim kolegom z Łotwy atmosferę panującą w polskiej szkole oraz swoje ulubione miejsca w Warszawie i okolicy.

Zgodnie z założeniami  projektu uczniowie uczestniczyli we wspólnych zajęciach, m.in.:  języka angielskiego, polskiego, rosyjskiego, biologii i historii. Integrację  młodzieży przyspieszyły także lekcje przeprowadzone w Łazienkach Królewskich, Wilanowie oraz wyjazd do Kazimierza Dolnego i rejs po Wiśle.

Uczniowie warszawskiej szkoły wraz z młodzieżą z Dyneburga odwiedzili Warszawskie ZOO oraz odbyli spacer z przewodnikiem po Pradze Południe. W Wilanowie część gospodarzy w strojach z minionych epok odegrała sceny z przygotowanego wcześniej scenariusza, które w przyszłości pozwolą stworzyć krótki film kostiumowy. Ostatnim miejscem w Warszawie odwiedzonym przez gości z Dyneburga był Stadion Narodowy.

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach zadania publicznego  „Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce”.

 

Related Posts