WYMIANA BATORY – KOZAKIEWICZ

Od 19 do 24 maja 2019 r. młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie gościła swoje koleżanki i kolegów z Zespołu Polskich Szkół Ogólnokształcących im. Ity Kozakiewicz w Rydze.

Wyjazd odbył się w ramach wymiany „Wspólna ławka”. Pan dyrektor Krzysztof Szyrszeń, pani prof. Małgorzata Kazanowska oraz uczniowie z Łotwy mieli okazję poznać historię bohaterów „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego oraz zobaczyć film „Kurier”.

Następne dni pobytu to kolejne atrakcje: wizyta w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej, spotkanie z panią dr Anną Plater-Zyberk na temat dziejów rodu Platerów na Łotwie i w Polsce, udany wieczór w Teatrze Polonia. We środę warszawiacy i ryżanie pojechali wspólnie do Poznania śladami poetki Kazimiery Iłłakowiczówny, zwiedzieli muzeum poświęcone pisarce i obejrzeli wystawę jej rękopisów przygotowaną specjalnie przez pracowników Biblioteki Polskiej Akademii Nauk na zamku w Kórniku.

Oprócz strawy duchowej goście mogli skosztować specjałów kuchni polskiej, najbardziej smakowały im pierogi, szarlotka i sernik.

Projekt współfinansowany z środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach zadania publicznego  „Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce”. Wymiana była współorganizowana przez Fundację “Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Tekst / Fot. Monika Duszczyk

 

Related Posts