POŻEGNANIE PREMIERA JANA OLSZEWSKIEGO

Wszystkich Polaków zaskoczyła niezwykle smutna wiadomość – 7 lutego odszedł od nas premier Jan Olszewski. Wybitny polityk, adwokat i publicysta, Kawaler Orderu Orła Białego, pomysłodawca i założyciel Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Jan Olszewski w czasie wojny był żołnierzem Szarych Szeregów i walczył w powstaniu warszawskim. W czasach PRL aktywnie działał w opozycji, był członkiem zespołu redakcyjnego tygodnika „Po prostu” i sygnatariuszem Listu 59, należał do Klubu Krzywego Koła. W procesach politycznych bronił m.in. Melchiora Wańkowicza, Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego. W 1968 roku stanął w obronie studentów aresztowanych w manifestacjach marcowych, a dwa lata później był obrońcą w procesie członków organizacji niepodległościowej „Ruch”. Zaangażowany w działalność „Solidarności” stał się jednym z autorów jej pierwszego statutu.

W latach 1991–1992 był prezesem Rady Ministrów i to za jego urzędowania została podjęta decyzja o utworzeniu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. W latach 2006–2010 piastował stanowisko doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W związku ze śmiercią Jana Olszewskiego 15 i 16 lutego Prezydent Andrzej Duda zarządził żałobę narodową. W piątek o godzinie 18.00 w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży w Warszawie odbędzie się msza żałobna w intencji byłego premiera, następnie trumna z ciałem Jana Olszewskiego zostanie przeniesiona do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższą sobotę – o  11.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela odprawiona zostanie msza żałobna, między 13.00 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, następnie skieruje się do miejsca ostatniego spoczynku premiera, na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

Zdjęcie pochodzi z Archiwum Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – www.prezydent.pl.

Related Posts