Repatriacja krok po kroku. Poradnik Repatrianta.

Przedstawiamy najnowszą publikację Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” – „Repatriacja krok po kroku. Poradnik Repatrianta”. Ta dwujęzyczna (polski i rosyjski) 84. stronicowa broszura to kompendium wiedzy dla osób pochodzenia polskiego, które zainteresowane są powrotem do Polski. Poradnik podzielony jest na 7 rozdziałów – repatriacja, edukacja, zdrowie, opieka społeczna, dokumenty, biznes i dział pytań.

Pierwsza sekcja odpowiada na pytania związane z repatriacją, m.in. jak udokumentować polskie pochodzenie, kto może ubiegać się o repatriację, jak wypełnić wniosek, jak wygląda pobyt w ośrodku adaptacyjnym i wiele innych ważnych kwestii. Z następnych trzech rozdziałów można się dowiedzieć jak jest zorganizowany w Polsce system edukacji, system opieki zdrowotnej i opieki społecznej. Kolejna sekcja to porady na temat uznania i nostryfikacji dokumentów takich jak dyplomy, świadectwa, certyfikaty zawodowe czy prawo jazdy. W dziale biznes osoby planujące rozpoczęcie w Polsce własnej działalności gospodarczej mogą przeczytać jak krok po kroku założyć własną firmę. Ostatnia część poradnika to klasyczne Q&A czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Wszystkie rozdziały uzupełnione są o przydatne linki i stosowne akty prawne.

Poradnik przekazany zostanie placówkom dyplomatycznym, parafiom, polskim organizacjom uczestniczącym w ubiegłorocznym programie „Repatriacja krok po kroku” w Kazachstanie. Dystrybuowany będzie wśród osób zainteresowanych tematem repatriacji. Takie osoby prosimy o kontakt z Fundacją na adres biuro@pol.org.pl lub telefon +48 22 628 55 57. Broszurę można też pobrać w formie elektronicznej na naszej stronie o repatriacji.

Poradnik powstał we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Pełnomocnikiem Rządu ds. Repatriacji. Projekt został współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą.

Related Posts