Wsparcie projektu “Studio Filmowe Lwów”

Mało osób wie, ze Kurier Galicyjski poza wydawaniem gazety, prowadzeniem portalu i radia internetowego oraz tworzeniem newsowych materiałów wideo produkuje również filmy dokumentalne. W zeszłym roku w ramach nowego projektu, finansowanego przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” ze środków Senatu RP, „Studio Filmowe Lwów” Kuriera przygotowało aż pięć produkcji.

Premiera filmu dokumentalnego „Tu był mi raj. Opowieść o dawnym Stanisławowie” na Ukrainie miała miejsce podczas 7. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich w Stanisławowie 12 listopada zeszłego roku. Film autorstwa Jarosława Krasnodębskiego, Gabrieli Mruszczak i Eugeniusza Sało został ciepło przyjęty przez publiczność. Jak możemy przeczytać w recenzji jest to filmowa opowieść o dawnym Stanisławowie. „Film jest oparty na wywiadach z dawnymi mieszkańcami Stanisławowa, których wojna i dokonane po niej zmiany granicy wypędziły z miasta ich dzieciństwa i wczesnej młodości. Wśród bohaterów filmu są m.in. znany dziennikarz sportowy i autor książek o Stanisławowie, Tadeusz Olszański, emerytowany profesor Politechniki Opolskiej, Jerzy Hickiewicz, syn prezydenta miasta i współwłaściciela stanisławowskiej drukarni, były wicedyrektor Domu Książki w Krakowie, Adam Jerzy Chowaniec”.(1) Pierwsza w historii produkcja „Kuriera” uzyskała dwie nagrody na festiwalach  filmowych. Pierwszą, na Festiwalu Filmów Emigracyjnych Emigra, a drugą na Festiwalu polonijnym „Losy Polaków”, gdzie zajęła 3. miejsce w kategorii dokumentalny film historyczny.

Redakcja Kuriera Galicyjskiego przygotowała już kolejne produkcje.  Dzięki nim będzie można poznać historię Polaków w Bukowinie, aż od czasów galicyjskich, dawnej wsi św. Józef założonej na Pokuciu w końcu XIX z inspiracji abp. Bilczewskiego oraz cmentarza Łyczakowskiego. Bardzo ciekawie zapowiada się również film „Barwinkowy wianek” inspirowany książki „Na wysokiej Połoninie” Stanisława Vincenza, który ma być barwną opowieścią o dawnej Huculszczyźnie.

(1) https://www.kuriergalicyjski.com/kultura/film/7251-pokaz-filmu-tam-byl-mi-raj-opowiesc-o-dawnym-stanislawowie-w-iwano-frankiwsku

Related Posts