„Mila Niepodległości 1920”

W sobotnie popołudnie 8 września zebranych na stadionie Syrenki w Wawrze Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” zorganizowała wydarzenie pn. „Mila Niepodległości 1920”. Impreza o charakterze historyczno-patriotycznym realizowana była w ramach obchodów 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Sportowym akcentem „Mili” był bieg na symboliczny dystans 1920. Metrów. Na bieżni wawerskiego ośrodka rywalizowały, w dwóch grupach wiekowych, dzieci ze szkół polskich z Litwy, Łotwy i Biłorusi, które specjalnie przyjechały na zawody. Zwycięzcy zawodów stanęli na podium i otrzymali puchary oraz atrakcyjne nagrody, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe medale.

Ponadto młodzieży zapewniono dodatkowe atrakcje w postaci pokazu grupy rekonstrukcyjnej „Zgrupowanie Radosław”, konkursu plastycznego „Orzeł Nasz Znak”, fotobudki oraz strategicznych  gier planszowych.

Oprawę artystyczną zapewniały tego dnia trzy zespoły. Jako pierwszy wystąpiły „Białe Skrzydła” z Mołodeczna. Zespół taneczny z Białorusi zaprezentował polskie tańce narodowe i regionalne. W ramach drugiego występu zaprezentował się zespół „Folk Vibes” z Wilna. Ich twórczość to połączenie folkloru i kultury ludowej z nowoczesnymi formami przekazu artystycznego. Artystyczna część wieczoru zakończyła się pięknym koncertem „Daniel Gałązka z Zespołem”. Zespół od lat nagrywa płyty i koncertuje prezentując poezję śpiewaną autorstwa Piotra Brymasa w aranżacji muzycznej Daniela Gałązki. Autor tekstów tego wieczoru doskonale spełniał się również w roli konferansjera niepodległościowej imprezy.

Jednym z bardziej wzruszających momentów imprezy było pojawienie się na scenie kombatantów, uczestników Powstania Warszawskiego: Hanny Stadnik, ps.”Danka”, Leszka Stanisława Żukowskiego, Zygmunta Boczkowskiego i Danieli Ogińskiej. Ich obecność była okazją do spotkania i rozmowy ze świadkami i uczestnikami dramatycznych wydarzeń naszej historii. Honorowi goście zostali odznaczeni przez prezesa Mikołaja Falkowskiego medalami Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Gdy już się ściemniło zaprezentowany został specjalny pokaz wideo-mappingu. Na makiecie w kształcie mapy II RP pokazana została, w formie animacji, droga do odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Historyczny komentarz do pokazu wygłosił Piotr Dmitrowicz, historyk, dziennikarz i publicysta, propagator wiedzy o dziejach najnowszych Polski.

„Mila Niepodległości 1920” została dofinansowana przez Fundację BGK im. J.K.Steczkowskiego w ramach konkursu „Na 100 Niepodległa”. Wydarzenie wsparła także Fundacja PGE Energia Ciepła.

* W imprezie na zaproszenie Fundacji brały udział dzieci z:

-Szkoła Gimnazjum im. św. Jana Bosko w Jałówce z Litwy

-Szkoła im. Szymona Konarskiego z Wilna

-Polski Klub Sportowy Sokół z Grodna z Białorusi

-Państwowe Polskie Gimnazjum im. Stefana Batorego w Rezekne z Łotwy

– Państwowe Gimnazjum Polskie im. Józefa Piłsudzkiego w Dyneburgu Łotwa

– Gimnazjum nr 4 Sióstr Felicjanek im. bł. Marii Angeli Truszkowskiej z Warszawy

– Szkoła Podstawowa nr 195 im. Króla Maciusia I w Warszawie

Related Posts