PREZYDENCKA WIZYTA W DYNEBURGU

28 czerwca 2018 roku zapadnie w pamięć wielu Polakom mieszkającym na Łotwie, a szczególnie mieszkańcom Łatgalii. Przebywający na Łotwie Prezydent RP Andrzej Duda razem z małżonką odwiedził Dyneburg, miasto będące głównym ośrodkiem Polaków na Łotwie.

Przy krzyżu na Słobódce, miejscu niezwykle ważnym dla mieszkających w Dyneburgu Polaków, prezydent Andrzej Duda wraz z łotewskim prezydentem Raimondsem Vējonisem złożyli hołd 237 Polskim Legionistom poległym w 1920 roku podczas walk z bolszewikami.

Prezydent Duda zwracając się do przywódcy Łotwy powiedział: „Chcę bardzo serdecznie podziękować Panu Prezydentowi, że zechciał przybyć tutaj z Rygi, w tym roku tak ważnym dla obu naszych państw, roku 100. lecia odzyskania przez Polskę i uzyskania przez Łotwę niepodległości i być razem ze mną pod mogiłą polskich żołnierzy, którzy zimą 1920 roku polegli w czasie ofensywy łatgalskiej, aby wyzwolić te ziemie spod okupacji sowieckiej armii czerwonej”.

Polski przywódca zwrócił uwagę na znaczenie kontynuacji współpracy wojskowej między oboma krajami, której przykładem jest baza polskiego wojska na Łotwie, działająca w ramach Sojuszu Północno-Atlantyckiego. Prezydent Vējonis odpowiedział: „To miejsce jest symbolem, że my pamiętamy i czcimy też żołnierzy, którzy oddali swoje życie za naszą wolność. (…) To miejsce jest dowodem tego, że możemy być o wiele silniejsi, kiedy jesteśmy w jedności.”

Następnie obaj politycy wzięli udział w odsłonięciu pomnika upamiętniającego nadanie Dyneburgowi miejskich praw magdeburskich przez Stefana Batorego w 1582 roku. Budowę pomnika, zaprojektowanego przez miejscowego artystę Romualda Gibowskiego, współfinansowała Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” ze środków Senatu RP.

Po odsłonięciu pomnika prezydent Andrzej Duda udał się do Teatru w Daugavpils, gdzie wręczył odznaczenia Polakom zasłużonym dla podtrzymywania polskiej kultury i tożsamości narodowej na Łotwie.

Wizyta na Łotwie zakończyła się w Domu Polskim. To tutaj para prezydencka razem z rodakami obejrzała zwycięski mecz polskiej reprezentacji z Japonią.

W uroczystościach w Dyneburgu wzięła udział delegacja z Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” w tym prezes Mikołaj Falkowski i wiceprezesi: Joanna Zając i Rafał Dzięciołowski oraz redaktorzy portalu IDA (ida.pol.org.pl).

Related Posts