OBÓZ „POLSKA Z PLECAKIEM” W JASTRZĘBIEJ GÓRZE

W dniach 10-23 czerwca w Jastrzębiej Górze (Polska) odbył się obóz dla młodzieży z Białorusi (Baranowicze, Brześć, Grodno) i Ukrainy w wieku 12-16 lat. Ukrainę reprezentowała 20 osobowa grupa dzieci pochodzenia polskiego z Żytomierza, która uczęszcza na zajęcia języka polskiego przy Studenckim Klubie Polskim oraz uczniowie szkoły „Wiedza o Polsce”. W sumie na obóz przyjechało  120 osób.

W ciągu dwóch tygodni młodzież uczyła się języka polskiego. Dzięki pracy doświadczonych lektorów Magdaleny Kaczmarek, Barbary Stępniak, Magdaleny Nagórskiej młodzież znacznie podwyższyła poziom znajomości języka polskiego. Uczestnicy obozu poznawali nowe słownictwo, ćwiczyli konwersacje i umiejętność pisania. Kilka razy odbyły się warsztaty, podczas których dzieci opowiadały o tradycjach polskich, następnie je rysowały i prezentowały innym, a także oglądały filmy i omawiały najciekawsze fragmenty.

Oprócz zajęć językowych organizowano gry sportowe, konkursy, dyskoteki i ogniska. Młodzi ludzie ze Wschodu zwiedzali Gdańsk, Sopot i Gdynię oraz odpoczywali nad Morzem Bałtyckim.

Dzieci chętnie dzieliły się wrażeniami z pobytu nad polskim morzem.

„Bardzo mi się spodobał obóz językowy. Cudowni lektorzy i opiekunowie. Bardzo dobrze było to, że dzieci były w jednym wieku, co pozwoliło mi znaleźć nowych przyjaciół z innych krajów. Udział w obozie poszerzył moją wiedzę o Polsce, dzięki ciekawym zabawom i wycieczkom. Wrażenia są niezapomniane. Bardzo dziękuję!” – powiedziała Ewelina Brzezicka, uczestnik obozu.

„Kilka dni temu wróciłem z obozu w Jastrzębiej Górze. W czasie pobytu otrzymałem dużo wrażeń: znalazłem nowych przyjaciół, po raz pierwszy byłem nad morzem Bałtyckim. Jestem pod wrażeniem na tyle jest tam przepięknie i na ile kulturalne jest Trójmiasto. Podwyższyłem swój poziom języka polskiego. Czas płynął dość szybko, z radością wróciłbym w tą atmosferę znowu” – Nazar Skorbacz.

Celem obozu jest pogłębienie wiedzy dzieci o Polsce i podwyższenie poziomu znajomości języka polskiego. Na zakończenie zajęć każdy z uczestników otrzymał odpowiedni certyfikat. Wyjazd był organizowany i finansowany przez Fundację “Pomoc Polakom na Wschodzie”, ze środków Senatu RP oraz Fundacji Banku PKO BP.

Na podstawie relacji Wiktori Semeniako, członka Studenckiego Klubu Polskiego w Żytomierzu

 

Related Posts