Blog

Wileński Kabareton 2018

W związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości motywem przewodnim organizowanego przez Wilnotekę IV. Kabaretonu StuDnia była „Niepodległość na wesoło”. W zorganizowanej w sobotę 7 kwietnia, w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, Gali Finałowej Festiwalu Humoru Studniówkowego wzięły udział 4 drużyny reprezentujące gimnazja z Wileńszczyzny. Oprócz tego trzy zespoły wystartowały w kategorii Open – „Miejsce na Twoją Reklamę”, „Tutejsi” oraz „Pięć całe i trzy trzecie”.

Partnerem strategicznym Kabaretonu i fundatorem głównej nagrody – podróży marzeń o wartości 2 tys. Euro – jest Fundacja “Pomoc Polakom na Wschodzie”. Dzięki Fundacji udało się pozyskać patrona w postaci wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Zdzisława Krasnodębskiego, który ufundował 2. nagrodę główną i zaprosił młodzież z Litwy na wycieczkę do Brukseli. Nagrodę główną w kategorii „Studniówka” i tytuł „Najweselszej Szkoły Wileńszczyzny” uzyskało Gimnazjum im. Władysława Syrokomli, to drużyna z tej placówki wyruszy w podróż marzeń. Natomiast 2. miejsce zajęła młodzież z Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego.

W kategorii Open wyróżniona została grupa „Tutejsi” z gimnazjum im. Jana Pawła II. Jury przyznało także dwie nagrody za „Najlepszy Popis Aktorski” – laureaci to Marta Stankiewicz z „Syrokomlówki” oraz Łukasz Palkowski z Gimnazjum im. J.I. Kraszewskiego. Dodatkową nagrodę otrzymał Oskar Wygonowski.

Gościem organizowanej w Wilnie imprezy był prezes Fundacji “Pomoc Polakom na Wschodzie” Mikołaj Falkowski.

Relację wideo z Kabaretonu przygotowała Wilnoteka.

Zdjęcia: Wilnoteka.lt

Related Posts