Blog

REDAKTORZY PORTALU IDA NA UKRAINIE

REDAKTORZY PORTALU IDA NA UKRAINIE

 

Na początku sierpnia 2017 roku grupa redaktorów powstającego właśnie portalu IDA odwiedziła kilkanaście polskich ośrodków na Ukrainie. Celem ich wyprawy było przedstawienie idei INFORMATORA DLA AKTYWNYCH, wysłuchanie uwag i propozycji rozwoju narzędzia mającego ułatwić współpracę polskich organizacji i stowarzyszeń.

 

INFORMATOR DLA AKTYWNYCH – IDA, portal skierowany przede wszystkim do działających na Ukrainie polskich środowisk, ma na celu ułatwienie ich współpracy i wymianę doświadczeń. To tutaj polskie stowarzyszenia i organizacje będą miały możliwość zamieszczania informacji dotyczących zrealizowanych, tworzonych i planowanych inicjatyw. IDA ułatwi też poszukiwanie partnerów do działania lub współpracy organizacyjnej. Twórcy portalu mają nadzieję, że jego działalność zaowocuje wspólnymi inicjatywami o charakterze lokalnym, ogólnokrajowym a nawet międzynarodowym.

 

Redaktorzy portalu IDA chcąc przybliżyć zainteresowanym ideę całego przedsięwzięcia wybrali się w kilkudniową podróż po Ukrainie. Kamila Zacharuk, Stefan Gardawski, Piotr Jezierski i Małgorzata Jaglińska starali się pokazać jak przydatny i przyjazny dla użytkowników będzie tworzony przez nich portal. Trasa ich podróży przebiegała przez: Drohobycz i Stanisławów (Iwano-Frankiwsk), Kołomyję, Gródek, Jarmolińce, Bar, Winnicę, Berdyczów, Żytomierz, Dołbysz oraz Nowogród Wołyński. Redakcję ugościli przedstawiciele działających na Ukrainie polskich organizacji i stowarzyszeń, księża oraz niezrzeszeni lokalni aktywiści. Spotkania poszerzyły wiedzę redakcji na temat organizowanych na Podolu, Wołyniu i zachodniej Ukrainie polskich akcji i inicjatyw. Twórcy portalu skorzystali też z niezwykle pomocnych uwag dotyczących jego planowanej działalności.

 

Podczas redakcyjnej podróży często pojawiało się pytanie: Czym wyróżni się portal IDA?

Czytelna mapa inicjatyw pokaże aktywność polskich organizacji na wybranych przez użytkownika obszarach. Dzięki temu bez problemu nawiąże on kontakt z Polakami zainteresowanymi tą samą co on działalnością (np. nauczaniem języka polskiego, organizacją kolonii i obozów młodzieżowych lub festiwali kultury polskiej). IDA pokaże też, poprzez interaktywne kalendarium, aktualne wydarzenia związane z działalnością Polaków z Ukrainy. Zamieszczony na stronie aktywator ułatwi składanie wniosków. Pomocny będzie również poradnik usprawniający ich wypełnianie oraz dział ogłoszeń.

 

Redakcja portalu zaprasza do współpracy i nadsyłania informacji o tworzonych na terenie Ukrainy inicjatywach. Zespół czeka na Państwa pomysły, uwagi i wskazówki pod adresem redakcja@ida.pol.org.pl. Projekt realizowany jest przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” we współpracy z Senatem RP.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Related Posts