Odsłonięcie pomnika Armii Hallera w Lesznie

Mieliśmy przyjemność uczestniczyć dzisiaj w uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego Błękitnej Armii Generała Józefa Hallera. Pomnik posadowiony został na Skwerze Roku 1920 w Lesznie.

W uroczystości uczestniczył m.in. Jan Dziedziczak – Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą, Jan Badowski – Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą i Mikołaj Falkowski – Prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.

Pomnik powstał w ramach współpracy z wybitnym artystą-plastykiem mgr. Radosławem Tusznio – absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Postaci Hallerczyków, które podziwiać możemy na rzeźbie, wykonane zostały ręcznie w stylu inspirowanym twórczością Jana Szczepkowskiego.

Pragniemy serdecznie podziękować Panu Ministrowi Janowi Dziedziczakowi Sekretarzowi Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Stanisławowi Glapiakowi – burmistrzowi miasta i gminy Osieczna oraz władzom miasta Leszno.

Ustawienie pomnika dofinansowane zostało przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.

Related Posts