Bartas Szymoniak w Domu Kultury Polskiej w Wilnie

Bartas Szymoniak  wystąpił 18 września w Wilnie, w niedawno otwartej sali koncertowo-teatralnej Domu Kultury Polskiej w Wilnie.  Koncert, poświęcony pamięci wszystkich tych, którzy walczyli o Polskę w 1939 r. przyciągnął bardzo liczną publiczność i na długo pozostanie w pamięci wileńskich Polaków.

– Dzisiejszy koncert poświęcony jest wszystkim tym, którzy uczestniczyli w wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 r. Przywoływanie tych wydarzeń jest niezwykle ważne, ze względu na kontekst geopolityczny, w którym się znajdujemy – rosyjska agresja na Ukrainę jest potwornym przestępstwem. Nie możemy się przyzwyczaić do wojny, do widoku zbrodni. Dlatego właśnie poprzez ten koncert chcemy przypominać o znaczeniu człowieczeństwa, miłości i nadziei na lepsze jutro – powiedział Marek Kubiak, przewodniczący Wileńskiego Oddziały Miejskiego ZPL i organizator koncertu.

Bartas Szymoniak wykonał swoje ważniejsze,  najbardziej znane utwory jak „Wojownik z miłości”  czy „Powroty”,  ale też wcześniejszą twórczość, przede wszystkim pochodzącą z płyty  „Alarm”, która jak zwuważył jest ważna w kontekście dnia 17 września, gdyż koncert jest połączony z inicjatywy organizatorów właśnie z tą datą.  Artysta wykonał swoje interpretacje wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy Antoniego Słonimskiego (w tym oczyścicie tytułowy „Alarm”).

– W 2016 r.,  piosenka Alarm może nie stała się jakimś przebojem radiowym, natomiast dla mnie jest ważnym utworem, który otworzył mi wiele drzwi i mam do niego duży sentyment, jak i do całej płyty.  Rzeczywiście, mówi ona o bardzo podniosłej rzeczywistości. Może do końca nawet nie zdawałem sprawy z tego, w co wchodzę pracując nad tą płytą, dopiero po pewnym czasie zrozumiałem, że jest to pewnego rodzaju misja.  Ta płyta stała się szczególnie ważna teraz, gdy rzeczywistość nas prowokuje do myślenia o naszej historii. Rosyjska agresja na Ukrainę powoduje, że  przypominanie o takich rocznicach jak 17 września jest jeszcze bardziej potrzebne.  Myślę więc, że połączenie mojego koncertu z pamięcią o bardzo ważnych, także tragicznych, wydarzeniach w naszej historii to wartość dodana – powiedział Bartas Szymoniak w rozmowie z mediami.

Stylistyka, której twórcą jest Szymoniak –  beatrock – okazała się doskonałą propozycją dla słuchaczy. Sala była pełna, okazała się wręcz zbyt mała, bo oprócz miejsc siedzących zajęte były schody i korytarze.

Koncert był integralną częścią trasy „Granice”, promującej  najnowszy album artysty. 15 września zagrał w Londynie,  a trzy dni później w DKP w Wilnie. Artysta odwiedzał już wielokrotnie Wilno, warto podkreślić, że w czasie koncertu  wielokrotnie zwracał uwagę na doskonałe warunki techniczne dla podobnych wydarzeń, które zapewnione zostały w nowej sali widowiskowej. Sala powstała w ramach projektu rozbudowy DKP, który został zakończony w bieżącym roku i był finansowany z budżetu RP.

BARTAS SZYMONIAK to obecnie jedna z najbardziej oryginalnych i cenionych postaci na polskiej scenie muzycznej. Wokalista o charakterystycznej – onirycznej barwie głosu a także beatboxer – twórca własnego stylu beatrock. Autor takich przebojów jak „Wojownik z miłości”, „Cierpliwość” czy „Powroty”, które przez dziewięć kolejnych tygodni nie schodziły ze szczytu listy przebojów radiowej Trójki. Jego twórczość to także nietuzinkowe interpretacje wierszy najważniejszych polskich poetów (m.in. C. K. Norwida, K. K. Baczyńskiego, T. Gajcego, B. Leśmiana czy A. Słonimskiego) Frontman kultowego zespołu Sztywny Pal Azji (2008 – 2015 ), laureat IDOLA oraz absolwent katowickiego Wydziału Jazzu.

Organizator koncertu: Wileński Oddział Miejski Związku Polaków na Litwie oraz Dom Kultury Polskiej w Wilnie.

Ilona Lewandowska

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023 za pośrednictwem Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

 

Related Posts