IV Międzynarodowy Festiwal Sztuki „Trans/misje Balticum 2023”

IV Międzynarodowy Festiwal Sztuki „Trans/misje Balticum 2023” – zbieg kultur i historii już 15-17 września w Trokach, Wilnie i Miednikach.

Tysiącletnia historia Litwy jest naznaczona śladami wielu różnych kultur. Nasz kraj słynie z wielokulturowości, która nadaje nam unikalny charakter i tożsamość w Europie. To właśnie ta cecha pozwala nam cieszyć się różnorodnością kultur i oddawać jej hołd poprzez sztukę.
Jedną z głównych cech tego festiwalu jest to, że łączy kultury narodów, które dzielą wspólną przeszłość. Polska, Łotwa, Ukraina i Litwa, choć są bardzo różne, mają wiele wspólnego dziedzictwa, które można wyrazić poprzez twórczość. Słowo „trans/misje” właśnie to symbolizuje. Sztuka jest uniwersalnym językiem, który może być „przeniesiony” między różnymi kulturami i społeczeństwami, i tworzyć poczucie, że wszyscy jesteśmy częścią większej narracji, a nie tylko oddzielnymi, zupełnie niepowiązanymi narodami.

Festiwal Sztuki „Trans/misje Balticum 2023” przeciwstawia się stereotypowi, że międzynarodowe festiwale są tylko wyrazem globalizacji, wskazując na możliwość potwierdzenia regionalnej tożsamości i cieszenia się tym, co nasze kultury mają wspólnego. Choć zgodność różnych kultur i języków jest wyzwaniem, uważam, że nasz festiwal jest w stanie to zrobić z niezwykłą elegancją, a wynik jest znaczący i bogaty w doświadczenia dla widzów.

„Ten festiwal to unikalna platforma, mająca na celu umożliwienie artystom różnych narodowości podzielenie się swoim talentem i kulturą. Nasza zdolność do połączenia różnych kultur i języków pod jednym dachem to główna zaleta tego festiwalu. Tutaj, podczas naszego święta, kultury Polski, Łotwy, Ukrainy i Litwy splatają się w unikalny splot, który odzwierciedla ducha naszego regionu – podzielił się dyrektor festiwalu Edward Kiejzik“.

Festiwal „Trans/misje Balticum 2023” rozpocznie się 15 września. Uroczyste otwarcie festiwalu i koncert Ewy Rawluszewicz odbędzie się na zamku w Trokach. Wieczorem w Domu Kultury Polskiej w Wilnie zaprosimy widzów na spektakl łotewskiego teatru z Dyneburgu „Kłamstwa bez zasad”. W sobotę, na zamku w Miednikach, zostanie otwarta historyczna wystawa „Podziemie łączy”, po której odbędzie się koncert Mrija_band i Darii Repalo. W niedzielę 17 września Polski Teatr „Studio” zaprezentuje spektakl „Zapiski oficera armii czerwonej” w ambasadzie RP w Wilnie, czyli w Pałacu Paców. Bardzo ciekawą propozycją w języku litewskim będzie natomiast monodram “Oskar Miłosz. Listy, poezja”, który w Beatos virtuvė wykona aktorka Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego Jolanta Dapkūnaitė. Dzień zakończy się koncertem Eweliny Gancewskiej „Uśmiechaj się”. W czasie festiwalu widzowie będą mogli zobaczyć aż trzy wystawy. Będzie to ekspozycja współczesnych polskich plakatów teatralnych prezentowana w Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, a w Pałacu Tyszkiewiczów w Zatroczu zaprezentujemy wystawę prac ukraińskiego artysty Jurija Grygorowicza. Ważne jest, że prawie wszystkie wydarzenia są darmowe, a więcej informacji można znaleźć na stronie festiwalu na Facebooku https://www.facebook.com/transmisijosbalticum/. Jedyny spektakl, na który wstęp jest biletowany to „Kłamstwa bez zasad”, bilety można kupić przez internet, a także bezpośrednio przed spektaklem w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Tegorocznym Patronem Honorowym jest Minister Kultury RL Simonas Kairys, Patronem festiwalu jest Mer Rejonu Wileńskiego Robert Duchnevič, a Partnerami Honorowymi – J.E. Nadzwyczajny i Pełnomocny Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Litewskiej Konstanty Radziwiłł i J.E. Nadzwyczajny i Pełnomocny Ambasador Ukrainy w Republice Litewskiej Petro Beshta.

Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się 15 września o godzinie 15:00 na Zamku w Trokach, w Sali Koronacyjnej. Przez trzy dni zapraszamy widzów, by skupili się wokół naszej wspólnej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, angażując się w te barwne, artystyczne triduum (łac. trzy dni).

Organizatorzy: Polski Teatr „Studio” w Wilnie, Galeria Sztuki „Fojė” i Muzeum Historyczne w Trokach. Numer kontaktowy: +37068950555

Zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzenia.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023 za pośrednictwem Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Related Posts