Trwają prace remontowe budynku Domu Polskiego Żwirki i Wigury w Cierlicku

Projekt to kontynuacja działań z 2022 roku, w którym organizacja dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych otrzymała dofinansowanie na opracowanie dokumentacji projektowej.

W 2023 roku w ramach kontynuacji działań 2 etapu prac przedmiotem remontu jest ocieplenie i wymiana pokrycia dachowego. Wieloletnie aktywne użytkowanie budynku i jego 30-letnie funkcjonowanie doprowadziło do wyeksploatowania, co wiąże się z koniecznością przeprowadzenia gruntownych prac remontowych, w tym w pierwszej kolejności zabezpieczenia budynku przed utratą ciepła i wyziębieniem budynku. Projekt jest długofalowy i wymaga dużych nakładów finansowych.

Historia budowy Domu Polskiego Żwirki i Wigury i jego użytkowania wskazuje na donośne znaczenie tego obiektu – służy on nie tylko miejscowym Polakom, ale także licznym gościom z Polski odwiedzającym niedalekie ŻWIRKOWISKO, miejsce „startu do wieczności“ polskich bohaterów przestworzy, lotników Żwirki i Wigury. I co bardzo ważne – jest miejscem integracji Polaków z obu stron granicy.

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą – Infrastruktura Polonijna 2023”, za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.

Related Posts