Szkolenia dla ukraińskich medyków – Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego

Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” imienia Jana Olszewskiego we współpracy z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego zorganizowała w 2023 roku szkolenia dla ukraińskich medyków dotyczące Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego. Projekt współpracy i szkoleń ukraińskich medyków w Polsce powstał z inicjatywy małżonki prezydenta RP – Agaty Kornhauser-Dudy oraz małżonki prezydenta Ukrainy – Ołeny Zełenskiej.

Odbyło się pięć dziesięciodniowych szkoleń, w których wzięło udział 50 ukraińskich lekarzy. Podczas szkoleń medycy z Ukrainy mieli możliwość nie tylko poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną w zakresie ratownictwa ludzi, ale również odbyć praktyczne szkolenia z ewakuacji ze śmigłowca z pacjentem w sytuacjach kryzysowych.

Każde szkolenie składało się z dwóch etapów. Najpierw ukraińscy medycy mieli kilka dni warsztatów w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie oraz jeden dzień na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Drugi etap obejmował szkolenia praktyczne w 10 bazach LPR (bazy HEMS) w takich miastach jak Gorzów Wielkopolski, Kraków, Płock, Białystok, Kielce, Katowice, Bydgoszcz, Olsztyn, Sokołów Podlaski oraz Ostrów Wielkopolski.

W ramach szkoleń Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” imienia Jana Olszewskiego zapewniła wsparcie finansowe poprzez pokrycie kosztów wyżywienia uczestników zajęć w Warszawie oraz w bazach HEMS.

Warto zaznaczyć, że szkolenia specjalistyczne związane z ewakuacją medyczną ludzi w sytuacjach kryzysowych mają szczególne znaczenie dla Ukrainy w obliczu działań wojennych.

Od pierwszych dni wybuchu wojny na Ukrainie Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” imienia Jana Olszewskiego jest zaangażowana w różne projekty charytatywne na rzecz pomocy Ukraińcom.

Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Related Posts