Wileńskie „Szkice o Polsce” w Białymstoku i Rzeszowie

W ramach zakończenia obchodów Roku Cypriana Kamila Norwida aktorzy Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie – Teatr Studio wystąpili w tygodniu przedświątecznym przed widzami w Polsce. Zaprezentowali sztukę pn. „Szkice o Polsce” poświęconą twórczości poety. Premiera tego spektaklu odbyła się 23 maja br. w rocznicę śmierci Norwida na deskach Dom Kultury Polskiej w Wilnie.

Kierowany przez panią Lilę Kiejzik Polski Teatr „Studio” z Wilna wystawił „Szkice o Polsce” m.in. na deskach sceny Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, Filia w Białymstoku oraz na Scenie Teatralnej Polskie Radio Rzeszów. Tekst spektaklu nie jest łatwy, reżyser wielokrotnie podejmuje sprawy boleśnie wręcz aktualne, całość jednak nie przygniata patosem ani sztuczną pozą. Niewątpliwie pewnym pomostem między epoką romantyzmu, a współczesnym widzem są piosenki Jacka Kaczmarskiego, które wykonała w jazzowej odsłonie polska aktorka z Wileńszczyzny Justyna Stankiewicz. Spektakl adresowany jest przede wszystkim do młodzieży, bowiem młody Norwid był raczej poszukiwaczem odpowiedzi niż wydającym swoje opinie autorytetem, dzięki czemu łatwiej mu jest nawiązać kontakt z przedstawicielami młodego pokolenia.

Sztuka wpisuje się w cykl działań FPPnW promujących rok norwidowski pn. „Norwidowisko”. Projekt finansowany ze środków Kancelaria Premiera w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

Related Posts