II Międzynarodowe Spotkanie Młodych

W dniach 28-31 października br. w Krakowie w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbyła się II edycja „Międzynarodowego Spotkania Młodych”. Młodzi muzycy, Polacy i osoby polskiego pochodzenia z Białorusi i Ukrainy, pod batutą dyrygenta Huberta Kowalskiego, stworzyli zespół orkiestrowy i wykonali kompozycje polskich kompozytorów pochodzących z Kresów oraz kompozycje inspirowane polską tradycją muzyczną.

Orkiestrę stanowił zespół instrumentów smyczkowych z towarzyszeniem harfy i głosu solowego. Finałem realizacji projektu był koncert wykonany przy pustej sali, bez widowni, zarejestrowany audio i video. Poszczególne dzieła muzyczne zostały poprzedzone polską poezją podkreślającą idee towarzyszące powstaniu tej orkiestry.  W programie pracy orkiestry znalazły się kompozycje m.in. Karłowicza, Twardowskiego, Kilara, Gorskiego. Niektóre z tych utworów zostały wykonane w ich oryginalnej wersji, a niektóre w specjalnie przygotowanych aranżacjach.

Spotkanie pozwoliło na zbudowanie szczególnej wspólnoty odwołującej się do wspólnego dziedzictwa narodowego, stało się też wymownym znakiem jedności ludzi w czasach wyjątkowego „oddzielenia” – stąd, główne hasło spotkania – „Nadzieja w czasach COVID – 19″.

Projekt Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020.

Fot. Grzegorz Juziak, Kajetan Matuszewski

Related Posts