Zdalna nauka w Irlandii

Niedawno na naszym portalu informacyjnym IDA ukazał się artykuł na temat tego jak polskie organizacje i placówki edukacyjne na Ukrainie funkcjonują w czasie epidemii koronawirusa. Z analogicznymi wyzwaniami mierzą się szkoły polonijne na Zachodzie. Jedna z największych tego typu placówek – Polska Szkoła SEN w Dublinie, podobnie jak pozostałe szkoły w Irlandii, od 12 marca jest zamknięta.

W zaistniałej sytuacji dyrekcja SEN podjęła natychmiastową decyzję o przejściu szkoły w tryb lekcji on-line. System zdalnej edukacji udało się uruchomić w rekordowe 8 dni. W efekcie już w sobotę 21 marca przy udziale ponad 40 nauczycieli i blisko 450 uczniów odbyły się w pełni interaktywne lekcje. Wszyscy uczestnicy widzieli siebie nawzajem, zadawano pytania, na które od razu padały odpowiedzi. Do nauki wykorzystano świetnie przygotowane prezentacje, filmy, zagadki, ćwiczenia. Przerwy wykorzystano na zajęcia ruchowe, podczas których korzystano z krótkich filmów uprzednio nagranych przez nauczycieli i trenerów.

Co więcej, internetowy system nauczania stworzony przez Szkołę SEN uwzględnia przypadki gdy w domu jest więcej niż jeden uczeń, użytkownik ma braki sprzętowe czy też potrzebę archiwizowania lekcji dla osób, które nie mogą wziąć udział w zajęciach online.

Szkoła przygotowała krótki reportaż z pierwszego dnia zdalnych lekcji online, zdjęcia natomiast można obejrzeć tutaj.

Idąc o krok dalej placówka postanowiła podzielić się swoimi unikalnymi doświadczeniami w nauce online z innymi. W sobotę 28 marca  zajęcia szkolne w systemie online obserwowało ponad 20 osób z całego świata – nauczyciele, działacze i dyrektorzy szkół. Z kolei w czwartek 2 kwietnia odbyło się 1,5-godzinne webinarium pt. „”Jak postawić w tydzień interaktywną – polonijną szkołę online”. Dzięki niemu około 30 osób dowiedziało się m.in. jak wyglądają techniczne aspekty uruchamiania zajęć w internecie oraz jak wyglądają przykładowe lekcje i metody zrealizowane podczas 3 sobotnich sesji w Polskiej Szkole SEN w Dublinie.

Osoby, które chciałby się dowiedzieć więcej o szkole online proszone są o kontakt:

joanna.prusak@szkolasen.com, tomasz.bastkowski@szkolasen.com / +353879525462.

Polska Szkoła w Dublinie SEN powstała w lutym 2010 roku pod egidą Stowarzyszenia Edukacyjnego Nauczycieli jako wspólna spontaniczna inicjatywa rodziców i nauczycieli mieszkających na co dzień w stolicy Irlandii Dublinie. Zajęcia organizowane w Szkole SEN odbywają się w soboty i stanowią uzupełnienie edukacji irlandzkiej na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum. Polska Szkoła SEN realizuje autorski program nauczania oparty na Podstawie Programowej dla polskich uczniów uczących się za granicą, wysoko oceniany przez ekspertów Ministerstwa Edukacji Narodowej. Placówka należy do Polskiej Federacji Edukacyjnej Irlandii – KID, która z kolei jest członkiem Kongresu Oświaty Polonijnej.

Dyrektor SEN i Prezes KID Tomasz Bastkowski to partner merytoryczny i jeden z pomysłodawców kampanii #KtoTyJesteś prowadzonej od 2 lat przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Ponadto Fundacja dofinansowuje bieżącą działalność Szkoły SEN oraz projekty szkoleniowe skierowane do pedagogów z dublińskiej placówki.

#Polonia4Neighbours

 Fot. Profil Szkoły SEN na FB

 

Related Posts