Kolędy Pospieszalskich na Litwie i Łotwie

Tournée rodziny Pospieszalskich obejmuje 21 występów, z czego 4 zagranicą. W ramach drugiej już trasy na Litwie, zespół składający się z kilkunastu muzyków z jednej rodziny, odwiedził Soleczniki, Troki,  a 11 stycznia wystąpił w Wilnie na kameralnym koncercie dla pensjonariuszy i pracowników Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki. Na Łotwie odbył się koncert w Rydze. O dużej popularności tej niezwykłej rodziny muzyków może świadczyć, iż na występy przychodzą nie tylko miejscowi Polacy ale również Litwini i Łotysze.

Już na pierwszym koncercie z mieszkańcami Wileńszczyzny, 8 stycznia, publiczność szczelnie wypełniła całą salę. Zebrani w Centum Kultury w Solecznikach ludzie żywo reagowali na nowoczesne, autorskie aranżacje kolęd i pastorałek, wspólnie śpiewając z artystami. Dla tych którzy po raz pierwszy mieli okazję słuchać Pospieszalskich dużym zaskoczeniem była różnorodność prezentowanych utworów. Grali oni zarówno ekspresyjne aranżacje rockowe, jazzowe oraz folkowe jak i wzruszające klasyczne i kameralne.

Podobnie było w Trokach 9 stycznia, gdzie występ odbył się w szczególnym miejscu – w kościele parafialnym Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Historyczne wnętrza świątyni sprzyjały atmosferze bliskości i nadawały koncertowi dodatkowy duchowy wymiar. W przerwach między utworami, pełniący rolę konferansjera, Jan Pospieszalski przedstawiał zebranym w kościele po kolei członków swojej rodziny, co wcale nie było łatwym zadaniem, gdyż na scenie reprezentowane były aż trzy pokolenia. Po koncercie muzykom ze wzruszeniem dziękowali Joanna Zając, wiceprezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, marszałek Jarosław Narkiewicz i przedstawiciele lokalnego samorządu.

W Rydze koncert zorganizowany był z dużym rozmachem. W czwartek 10 stycznia w reprezentacyjnej sali Wielkiej Gildii zebrało się prawie 700 osób, które wspólnie z muzykami odśpiewały m.in. „Wśród nocnej ciszy”, „Nie było miejsca dla Ciebie”, czy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Dużym entuzjazmem została przyjęta kolęda „Cicha noc” wspólnie wykonana po łotewsku z solistką i dziennikarką programu RigaTV24, Inese Šuļžanoką. O wysokim poziomie muzycznym artystów świadczyła duża ilość improwizacji, które stały się już znakiem rozpoznawczym koncertów Pospieszalskich. Na występ współorganizowany przez Ambasadę RP w Rydze przybyła delegacja Fundacji z Warszawy, w tym prezes Mikołaj Falkowski.

W rodzinnym zespole obecne są sekcje dęta, rytmiczna oraz instrumenty solowe jak saksofon, skrzypce czy pianino, w sumie kilkanaście instrumentów. Na co dzień Pospieszalscy współpracują z wieloma uznanymi artystami, jak m.in.: Michał Urbaniak, Voo Voo, 2TM,23, Zakopower, Arka Noego, New Life M, Raz Dwa Trzy, Adam Strug, Daga Dana, Janusz Prusinowski Trio, Wojciech Mazolewski.

Trasę koncertową „Kolędy Pospieszalskich” współfinansuje Fundacja “Pomoc Polakom na Wschodzie” ze środków Senatu Rzeczpospolitej.

 

Źródło: Ambasada RP w Rydze, zw.lt, wilnoteka.lt,

Related Posts