Blog

Dzień Polonii i Polaków za Granicą w Grodnie

Uroczyste obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą, 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz  Dnia Flagi Rzeczypospolitej zorganizował Zarząd Główny Związku Polaków na Białorusi (ZPB). Współorganizowane z Konsulatem Generalnym RP w Grodnie uroczystości odbyły się w niedzielę 6 maja. Program obejmował koncert zespołów artystycznych, działających przy ZPB, które przyjechały do Grodna z całej Białorusi. Wystawy malarstwa i rękodzieła przygotowały, również współpracujące z ZPB, Towarzystwo Plastyków Polskich i Towarzystwo Twórców Ludowych.

Obecni byli goście z Polski, m.in. wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz RP oraz wiceprzewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Robert Tyszkiewicz, a także charge d’affaires Ambasady RP na Białorusi Michał Chabros, Konsul Generalny RP w Grodnie Jarosław Książek i inni dyplomaci polscy z Grodna i Mińska. Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” reprezentowały Wiceprezes Joanna Zając oraz Dyrektor Programowy Magdalena Okaj.

Jak podaje serwis ZPB „Z Nad Niemna” – „Andżelika Borys jako gospodyni uroczystości serdecznie dziękowała gościom z Polski i obecnym na obchodach polskim dyplomatom za odczuwalne przez Polaków na Białorusi wsparcie i pomoc. Podziękowała też Zarządowi Głównemu ZPB zwłaszcza swojej zastępczyni ds. Kultury Renacie Dziemiańczuk za przygotowanie obchodów świąt majowych, a prezesom oddziałów, stowarzyszeń, towarzystw kulturalnych i artystom za liczne przybycie oraz udział we wspólnym świętowaniu.”

Na zakończenie uroczystości goście z Polski w towarzystwie prezes ZPB, Andżeliki Borys, zapalili znicze i złożyli wieńce na grobach zasłużonych i wybitnych Polaków oraz przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu garnizonowym.

Źródło: http://znadniemna.pl/30567/obchody-polonii-polakow-granica-grodnie-fotoreportaz/

 

Related Posts