Tablica poświęcona braciom Narutowiczom odsłonięta w Teleszach

Na murach katedry w Telszach odsłonięto w piątek (8 czerwca) pamiątkową, polsko-litewską tablicę poświęconą braciom Narutowiczom.
,,W tym roku zarówno Polska, jak i Litwa obchodzą setną rocznicę odzyskania niepodległości. To doskonała okazja, żeby przypomnieć mam wszystkim, a szczególnie młodzieży, osoby które przyczyniły się do odzyskania wolności. Stanisław i Gabriel Narutowiczowie – bracia, jak to ładnie zapisano na tablicy – odegrali znaczącą rolę w historii obu naszych państw. Chociaż każdy z nich wybrał inną drogę, to ich postawa jest dla nas przykładem, jak można i trzeba kochać ojczyznę i wolność” – w swoim przemówieniu powiedział dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie, Marcin Łapczyński.

Bracia Narutowicze: Stanisław – Sygnatariusz Aktu Niepodległości Litwy oraz Gabriel pierwszy prezydent RP zostali ochrzczeni w kościele w Telsach. Obecnie jest to katedra. Dwujęzyczna tablica jest inicjatywą dra Jana Skłodowskiego, badacza historii Kresów, wsparta przez Fundację “Pomoc Polakom na Wschodzie” ze środków Senatu RP oraz Samorząd Rejonu Telszańskiego.

Źródło: http://zw.lt/kultura-historia/w-telszach-odslonieto-polsko-litewska-tablice-braciom-narutowiczom/

Related Posts